Po spontanicznie zorganizowanym biegu noworocznym do Chociul, na portalu Facebook powstała nieformalna grupa lokalnych biegaczy. Z czasem członkowie grupy zdecydowali się na nazwę Świebodzińska Grupa Biegowa. Później były wspólne wyjazdy na organizowane w Polsce i poza granicami kraju imprezy biegowe. Niedawno powstał wzór koszulki, którą sportowcy ubierają podczas zawodów, aby wyróżniać się z tłumu.
Wiele osób należących do grupy umawia się na Facebooku na wspólne treningi, są plany organizacji w Świebodzinie małych imprez, które mają integrować zawodników. W najbliższą niedzielę natomiast na świebodzińskim stadionie przeprowadzony zostanie test Coopera.
– Planujemy w ramach Świebodzińskiej Grupy Biegowej w najbliższą niedzielę (26.07.2015 r. – przyp. red.) o godzinie 18.30 na stadionie nieformalnie przeprowadzić test Coopera – poinformował nas pomysłodawca Grzegorz Anyszko.
– To jeden z najprostszych, najpowszechniejszych testów mierzących możliwości kondycyjne w sportach wytrzymałościowych. Może być zastosowany dla każdego, nie tylko dla sportowców lub osób regularnie uprawiających jakąś dyscyplinę. Jest prosty i łatwy do wykonania. Miarą predyspozycji jest dystans, jaki osoba jest w stanie przebiec w ciągu 12 min. To wszystko. Z tabel uwzględniających płeć i wiek można odczytać wskazanie swojej kondycji. Test niedzielny to taka nieformalna propozycja dla osób, z którymi spotykamy się czy to na biegowych ścieżkach, czy to na zawodach. Kto będzie miał ochotę, czas, może przyjść i się sprawdzić – z dziećmi, z rodzinami. W zależności od frekwencji (o ile ktokolwiek przyjdzie), na gorąco będziemy ustalać liczebność grup. Tym bardziej, że mogą być one zróżnicowane pod względem wydolnościowym. Każdy walczy sam ze sobą, o osiągnięcie jak najdłuższego dystansu. Jeśli tylko nie będzie padało w niedzielę o 18.30 z gwizdkiem i stoperem będę czekał na stadionie – mówił G. Anyszko.
Test Coopera polega na pokonaniu jak najdłuższego dystansu w ciągu 12 minut. Nieprzerwany bieg/marsz/chód powinien odbywać się na miękkiej nawierzchni, najlepiej na tartanie na stadionie lekkoatletycznym. Pokonywana odległość powinna być wyraźnie zaznaczona (co 100 m). Pokonany przez biegacza dystans uznawany jest za miarę wytrzymałości, której ocena odczytywana jest ze specjalnych tabel.
—
Opr. Ewa Wójcik, fot. Archiwum ŚGB