10 tysięcy osób oddało już krew by przebadać swoje nerki w akcji NEFROTEST w całej Polsce. Kampania odbyła się dotąd w 15 miastach.
Podstawowym celem kampanii NEFROTEST jest edukacja – uświadomienie Polakom roli, jaką w organizmie człowieka grają nerki oraz faktu, iż choroby układu moczowego można najczęściej wykryć za pomocą prostych badań.
Ogólnopolska kampania NEFROTEST rozpoczęła się przed trzema laty w Świebodzinie.
Chorobę rozpoznaną na wczesnych etapach można całkowicie wyleczyć albo znacznie spowolnić jej rozwój.
Wcześniej wykrywać – skuteczniej leczyć
„Wczesne wykrycie choroby nerek jest kluczem do skutecznej terapii. Zastosowanie właściwego leczenia pozwala przywrócić zdrowie większości pacjentów” – mówi prof. Marian Klinger, patron naukowy kampanii NEFROTEST i Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii.
– Przewlekła choroba nerek może się rozwijać skrycie nawet 20 i więcej lat , zanim dojdzie do ich objawowej niewydolności. Nierzadkie są sytuacje , gdy nieświadomy choroby pacjent trafia do lekarza czy na oddział ratunkowy, gdzie stwierdza się konieczność natychmiastowego podjęcia dializoterapii, bo rozwinęła się już skrajna niewydolności nerek. Ratujemy jego życie, a często przygotowujemy do przeszczepu nerek. Oba sposoby leczenia są wielkim wysiłkiem dla pacjenta i jego organizmu – mówi Teresa Rydzyńska, prezes Fresenius Medical Care, największej w Polsce sieci stacji dializ.
Tymczasem nefrolodzy są zgodni, że choroby układu moczowego zdiagnozowane na czas, można skutecznie leczyć farmakologicznie lub znacznie spowolnić ich rozwój.
Wsparcie lekarzy rodzinnych
Od dziewiątej edycji kampanii, która odbyła się w Lubaniu, jesienią 2012 roku, organizatorzy przekazują pulę bezpłatnych skierowań na badania przesiewowe nerek lekarzom POZ w powiecie, w którym odbywa się akcja.
– To właśnie lekarz rodzinny może jako pierwszy zauważyć niepokojące objawy chorób układu moczowego i odpowiednio zareagować, znacznie zwiększając szanse pacjenta na wyleczenie. Przesyłamy lekarzom POZ skierowania na bezpłatne testy krwi (kreatynina z eGFR) i moczu (badanie ogólne) i prosimy o ich przekazanie osobom, których stan zdrowia może wskazywać na problemy z układem moczowym. To znacznie rozszerza zasięg naszej akcji – mówi Zbigniew Dembiecki, wiceprezes B.Braun Avitum.
– Bardzo ważnym jest aby szczególną troska i opieką otoczyć osoby z czynnikami ryzyka rozwoju chorób nerek takimi jak.: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby sercowo-naczyniowe czy też dodatni wywiad w kierunku chorób nerek w rodzinie. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym obserwujemy zmianę profilu chorób powodujących przewlekłą niewydolność nerek. Szczególnie ważną jest cukrzyca, która stanowi najczęstszą (w ponad 25%) przyczynę włączenia chorego do dializoterapii oraz nadciśnienie tętnicze (około 12%). Dzięki takiej strategii zwiększamy szansę dotarcia do osób zagrożonych skrytym rozwojem choroby nerek – wyjaśnia dr Dariusz Aksamit, prezes Nefron Izby Gospodarczej Medycyna Polska.
NEFROTEST 10 tysięcy przebadanych
Kampania NEFROTEST została zainaugurowana w Światowym Dniu Nerek (11 marca 2010). Organizowana jest przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizację zrzeszającą właścicieli stacji dializ w Polsce) oraz lokalnego partnera prowadzącego w danej lokalizacji stację dializ.
W ramach akcji w piętnastu miastach przebadanych zostało bezpłatnie i bez skierowania ponad 10 tys. chętnych. Były to kolejno: Świebodzin, Zgierz, Wodzisław Śląski, Ostróda, Legnica, Białystok, Pszczyna, Płońsk, Lubań, Tomaszów Lubelski, Stargard Szczeciński, Gniezno, Głubczyce, Jędrzejów i Ostrołęka. Kilkuset przebadanych, których wyniki nie mieściły się w normach, trafiło do dalszej diagnostyki. Kolejna akcja badania krwi w ramach NEFROTESTU – już 26 marca 2013 roku odbędzie się w Bielsku-Białej.
Większość z ponad 10 tysięcy przebadanych jest zdrowa. Jednak u ponad 860 osób kreatynina i eGFR były powyżej normy. Może to świadczyć o chorobie nerek. Najwięcej nieprawidłowych wyników, ok. 29%, pojawiło się w Białymstoku (NEFROTEST wiosną 2012). Najmniej w Legnicy – 1% (NEFROTEST w marcu 2012).
Średnio eGFR (wskaźnik filtracji kłębuszkowej, potocznie mówiąc wskaźnik sprawności nerek) był powyżej normy u 8 % poddających się badaniom. Dane te potwierdzają statystyki światowe, które mówią, że we współczesnym społeczeństwie jedna dziesiąta populacji (8-10%) może mieć kłopoty związane z niewydolnością nerek. Zgodnie z tymi wyliczeniami – chorują 4 miliony Polaków – większość nawet nie domyśla się, że ich nerki są chore.
Światowy Dzień Nerek
Światowy Dzień Nerek jest obchodzony od 2006 roku z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek. Nefrolodzy intensyfikują wówczas swoje działania edukacyjne, które mają na celu podniesienie wśród ludzi świadomości znaczenia nerek oraz informowanie o tym, że choroby nerek są powszechne i jak można je leczyć. Dzień ten obchodzony jest w drugi czwartek marca, w 2013 roku wypada 14 marca.
– Najważniejszym celem naszej kampanii jest upowszechnianie wiedzy o roli nerek w organizmie i uwrażliwienie Polaków na choroby nefrologiczne. Organizujemy darmowe, przesiewowe testy w wybranych miastach, ale mamy świadomość, że nie dotrzemy do każdego zakątka Polski i nie przebadamy wszystkich. Możemy tylko, albo aż, namawiać by Polacy się badali – mówi Ryszard Zając – Dyrektor Naczelny Diaverum Polska.
—
Źródło: korespondencja, fot. kampania NEFROTEST w Głubczycach (opolskie) luty 2013.