Odświeżamy nasze miasta – „Tobacco Free Cities” to projekt, którego celem jest ochrona zdrowia przed szkodliwym działaniem dymu tytoniowego.
Polska jest krajem, w którym palenie tytoniu od lat stanowi jedną z największych przyczyn utraty zdrowia.
Zgodnie z najnowszym, ogólnopolskim badaniem Głównego Inspektora Sanitarnego z ubiegłego roku, do codziennego palenia przyznaje się co trzeci Polak w wieku od 15. lat.
Na bierne palenie Polacy najbardziej narażeni są na przystankach komunikacji miejskiej. Kontakt z dymem tytoniowym mają także w barach i pubach, dyskotekach i klubach muzycznych, zakładach pracy oraz kawiarniach i restauracjach. Rzadko na bierne palenie narażeni są Polacy w szpitalach i innych placówkach służby zdrowia, urzędach, czy obiektach kulturalnych.
68% palących i 84% niepalących Polaków popiera wprowadzenie zakazu palenia we wszystkich miejscach, w których przebywają niepalący. Zakaz palenia w miejscach publicznych popierany jest przez większość Polaków.
W najmniejszym stopniu opowiadają się oni za zakazem palenia w barach i pubach, dyskotekach i klubach muzycznych, kawiarniach, restauracjach, na przystankach komunikacji miejskiej oraz w miejscu pracy.
Co dziesiąty Polak stwierdza, że wprowadzenie przepisów ograniczających palenie tytoniu w miejscach publicznych zdecydowanie poprawiło przestrzeganie istniejących zakazów palenia.
—
Dorota Kimsa – korespondencja, informacja prasowa