Zamek Niemodlin znalazł się na prestiżowej liście Portalu Turystycznego Polskiej Organizacji Turystycznej dziesięciu najlepszych atrakcji turystycznych w 2018 roku.
Zamek można zwiedzać od niespełna trzech lat, od kiedy przeszedł w ręce nowych właścicieli (obecnie zarządza nim Fundacja na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313). Od lat niszczał. Ostatnich kilkanaście był zamknięty nie tylko dla turystyki, ale nawet dla mieszkańców niewielkiego podopolskiego miasteczka, którego jest centralną częścią i największą atrakcją. Wygrana w ubiegłorocznym konkursie ogłoszonym przez POT ponownie połączył lokalną społeczność z zamkiem.
W konkursie, Zamek w Niemodlinie odniósł dwa spektakularne zwycięstwa. W listopadzie ub. roku został uznany w głosowaniu internautów za najlepszy produkt turystyczny w Polsce, a we wrześniu zajął pierwsze miejsce w głosowaniu internetowym na najpiękniejsze polskie zamki i pałace.
Zwiedzanie Zamku w Niemodlinie to doskonała lekcja historii. Style architektoniczne, wojny i potyczki w regionie, historia małych i większych społeczności, wielokulturowość i tradycja. Historie i legendy o książęcych rodach i tajemniczych zjawiskach.
Historia Zamku w Niemodlinie sięga czasów prehistorycznych. Potwierdzają to liczne znaleziska archeologiczne. Na początku n.e. przebiegał Bursztynowy Szlak wiodący od Bałtyku do starożytnego Rzymu. W swych podwojach Zamek często gościł ważne osobistości.
W 1313 roku książę Bolesław, syn księcia opolskiego Bolka I wzniósł kamienny zamek w miejscu wcześniejszego drewnianego umocnienia. Wokół drewnianej fortyfikacji, na szlaku handlowym wiodącym ze Śląska na Morawy powstała osada Niemodlin (Falkenberg). Budowa kamiennej warowni w Niemodlinie zbiegła się w czasie z początkiem niepodległości Księstwa Niemodlińskiego, istnienie którego nie trwało zbyt długo i zakończyło się zaraz po śmierci księcia Bolka V w 1460 roku.
Do 1532 roku zamek pozostawał własnością śląskich książąt piastowskich, początkowo Niemodlińskich, potem Opolskich, aż do 1521 roku, kiedy to ziemie opolskie weszły w skład księstwa opolsko-raciborskiego, utworzonego przez Jana II Dobrego. Po bezpotomnej śmierci Jana II zamek wraz z księstwem przeszedł w ręce Margrabiów Brandenburskich wywodzących się z dynastii Hohenzollernów.
Kolejnymi właścicielami były niemieckie rody arystokratyczne: Hohenzollern, Logau, Puckler, Promnitz i Praschma. W XVI i XVII wieku zamek został przebudowany na renesansową rezydencję zbudowaną wokół prostokątnego dziedzińca otoczonego arkadami, a w XVIII wieku został odnowiony w stylu barokowym. W okresie tym, do budynków zamkowych dodano dwa nowe skrzydła, kaplicę oraz cztery narożne baszty. Nad dawną fosą przerzucono kamienny most ozdobiony rzeźbami. Łączył on z zamkiem wzniesione w pierwszej połowie XIX wieku budynki gospodarcze.
W XIX wieku częściowo zamurowano krużganki i całkowicie przebudowano kaplicę. Ostatnim właścicielem zamku w Niemodlinie, do roku 1945, był hrabia Fryderyk Leopold von Praschma, który opuścił jego mury w pośpiechu w 1945 roku, w przeddzień wkroczenia do miasta wojsk radzieckich.
Po II wojnie światowej zamek był siedzibą Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, liceum i szkoły podoficerskiej. Potem przez 10 lat stał opuszczony i niszczał. Od 2016 zamkiem zarządza Fundacja na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313, dzięki której obiekt przechodzi właśnie gruntowną renowację.
—
fot. Paweł Augustyniak