W naszym mieście najczęściej uprawianym sportem obok piłki nożnej i biegania są sztuki walki. Ilość klubów i sekcji trudno nawet policzyć. Dokładnie widać tę różnorodność podczas seminarium, które od kilku lat wiosną organizuje w hali sportowej Piotr Cal.
To właśnie podczas tej imprezy zwróciliśmy uwagę na dzieci uprawiające karate. Mali zawodnicy podchodzili do każdego treningu bardzo profesjonalnie i z ogromnym zaangażowaniem. Postanowiliśmy spotkać się z trenerem karate Dawidem Borodo, aby zapytać o działalność Klubu Sportowego Jaguar oraz dowiedzieć się, jak wygląda aktywność świebodzinian w sztukach walki.
Klub Sportowy Jaguar działa w Świebodzinie od jakiegoś czasu. Gdzie można Was spotkać? Gdzie i kiedy trenujecie?
Swoją główną siedzibę mamy w Krośnie Odrzańskim. W Świebodznie prowadzimy sekcję. Zaczynamy trzeci sezon. Grupa jest stała. Najczęściej na zajęcia uczęszczają dzieci ze szkół podstawowych. Zajęcia prowadzimy w czwartki i wtorki o godz. 16.00 w Szkole Podstawowej nr 7.
Czy poza zajęciami karate prowadzone są jeszcze jakieś inne?
Poza zajęciami karate prowadzimy Cross Trening. Są to treningi funkcjonalne o dużej intensywności, bazujące na naturalnych ruchach ciała. CrossFit bazuje na budowaniu ogólnej sprawności, którą można wykorzystać zarówno w życiu codziennym, jak i na przykład do sztuk walki. Uczymy jak zrobić prawidłowy przysiad czy podnieść przedmiot z ziemi, co nazywamy martwym ciągiem. Staramy się, aby treningi były intensywne, ale z zachowaniem jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa. CrossFit składa się z trzech filarów, na których opieramy się tworząc trening. Pierwszą częścią są ćwiczenia wytrzymałościowe, drugą część stanowią ćwiczenia z oporem własnego ciała, a trzecią z obciążeniem (sztangą, kettlem, piłką lekarską). Ćwiczenia są skalowane. To znaczy, że w zależności od umiejętności osoba ćwicząca wykonuje ćwiczenia na odpowiednim dla siebie poziomie. Trenowaniem CrossFit-u może zająć się każdy bez względu na wiek. Liczą się chęci i zaangażowanie.
Kto przychodzi na zajęcia z CrossFit-u?
Trening nadaje się zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Na zajęciach jest często więcej kobiet, choć akurat w Świebodzinie tendencja jest odwrotna. Wynika to z tego, że nie wszyscy wiedzą czym jest CrossFit. Jest on najczęściej kojarzony z popularnymi formami fitnessu i pewnie dlatego więcej pojawia się Pań. Aczkolwiek w dużych miastach, gdzie taki trening stał się już bardzo popularny proporcja wynosi pół na pół. Trzeba jednak zaznaczyć, że osoby, które nas odwiedzają, kontynuują ćwiczenia i pojawiają się na kolejnych zajęciach. Na treningach robią rzeczy, na które wcześniej by się nie odważyli. Dziewczyny zazwyczaj boją się sztangi, później wykonują przysiady ze sztangą. CrossFit jest zdrową i optymalną formą aktywności fizycznej. Niestety, standardowy zestaw przeciętnego Polaka to siłownia i bieganie, które często nie działają tak jak powinny i tak jak byśmy sobie tego życzyli. Bieganie na przykład niszczy stawy, o czym nikt nie mówi. Trzeba umieć biegać i mieć odpowiednie obuwie, żeby nie zrobić sobie krzywdy.
{gallery}galeria/jaguar{/gallery}
Czy Polaków cięzko namówić do ćwiczeń?
Z zasady Polacy nie chcą ćwiczyć, muszą zostać do tego zmuszeni bądź sami się przekonać, że sport to zdrowie. Po wejściu pewnej ustawy nie możemy prowadzić zajęć w przedszkolach, problemem stało się organizowanie zajęć dla najmłodszych. Przez to z ich sprawnością bywa coraz gorzej, jeśli dziecko w wieku 5-6 lat nie potrafi zrobić przysiadu, świadczy to o tym, że coś jest nie w porządku.
Jak minęły u Państwa wakacje?
W wakacje odbył się obóz sportowy zorganizowany przy wsparciu Gminy Świebodzin za co bardzo dziękujemy. Pojechaliśmy do Szczytnej. Trenowaliśmy CrossFit i karate. Ćwiczyliśmy, odbywały się gry i wycieczki. Przygotowania do sezonu zostały zakończone pozytywnie.
Jakie macie najbliższe plany?
Zawody w karate zaczynają się w październiku. Bardzo dużo turniejów ogólnopolskich karate odbywa się jesienią, a najintensywniejszy okres turniejowy w karate to kwiecień i maj. W CrossFicie potrzeba jeszcze czasu, aby polscy zawodnicy osiągnęli taki poziom jak ich koledzy zza granicy. Mamy już swoje sukcesy. Jedna z naszych zawodniczek karate, z Krosna – Wiktoria Buczyniak dostała powołanie do kadry Polski. Jeśli chodzi o Świebodzinian w pierwszej ósemce w Polsce wśród dzieci mamy Jakuba Barnowskiego, w pierwszej szesnastce natomiast także Tymoteusza Lityńskiego. Po zawodach Atlas Challenge, które odbyły się w tym miesiącu w Jarocinie również jesteśmy zadowoleni. Razem z Anną Gerbauer ze Świebodzina doszedłem do finału. Zajęliśmy odpowiednio VI i IV miejsce.
Dawid Borodo – zawodnik karate z 15-letnim stażem, były mistrz Polski. Od pięciu lat trener karate. Od 2 lat również zawodnik CrossFit.
Rozmawiała: Daria Skowronek, fot. Klub Sportowy Jaguar