Polsko - niemiecki okrągły stół - foto: www.dw-world.deAtmosfera wokół polsko - niemieckiego "okrągłego stołu", który miał wyrównać asymetrię w realizacji traktatu obu państw pogarsza się. Im bliżej do 20. rocznicy podpisania dokumentu, tym trudniej o porozumienie.

Do niedawna wszystkie strony były optymistyczne odnośnie podsumowania osiągnięć Polsko - Niemieckiego Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie. Jednak planowane na piątek - 6. maja, trzecie spotkanie zostało odwołane, a na roboczych rozmowach spotkali się jedynie wiceministrowie spraw wewnętrznych Polski i Niemiec, Wiesław Siemioniak i Christoph Bergner.


{googleAds}
<div align='center'><script type="text/javascript"><!--
google_ad_client = "ca-pub-8536754123093431";
/* Dla Gazety Świebodzińskiej */
google_ad_slot = "3004630278";
google_ad_width = 336;
google_ad_height = 280;
//-->
</script>
<script type="text/javascript"
src="http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">
</script>
</div>
{/googleAds}
Odwołano także spotkanie z prasą i odmówiono po spotkaniu komentarza. Rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Małgorzata Woźniak powiedziała jedynie DW, że rozmowy znajdują się w trudnej fazie i obie strony mają nadzieję, że wkrótce konsultacje będą kontynuowane w formule okrągłego stołu i przyniosą satysfakcjonujące rezultaty.

Odwołanie trzeciego posiedzenia „okrągłego stołu” pokazuje, że atmosfera jest napięta, jakby rządy nie doceniły wcześniej rozmiarów istniejących rozbieżności w stanowiskach. Polska uważa, że Niemcy niewystarczająco realizują swoje zobowiązania wobec Polonii i podkreśla, że Polska zapewniła mniejszości niemieckiej o wiele lepsze warunki niż odwrotnie.

Polonia w Niemczech nie kryje rozczarowania i twierdzi, że Niemcy nie biorą polskiego stanowiska na poważnie. Wiesław Lewicki, szef Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech, powiedział w rozmowie z DW , że poczuł się upokorzony.

Marek Wójcicki ze Związku Polaków w Niemczech „Rodło” mówi wręcz o końcu okrągłego stołu. Przedstawiciele rządów utrzymują natomiast, że ustalenia wymagają czasu i mają nadzieję na rychłe osiągnięcie porozumienia...

Czytaj więcej: Polsko-niemiecki "okrągły stół" na razie odwołany


Źródło: www.dw-world.de, Róża Romaniec, foto: red. odp. Bartosz Dudek