Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla z Katowic wystosowała do wszystkich sejmików w kraju petycję „Nie dla smogu, tak dla węgla”. Sejmik Województwa Lubuskiego zamierza odrzucić uchwałę.
Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla w swojej petycji domaga się między innymi skutecznego egzekwowania zakazu spalania śmieci, ujednolicenia przez wszystkie województwa uchwał antysmogowych i zagwarantowania w ich treści wsparcia finansowego dla użytkowników instalacji. Izba domaga się wprowadzenia natychmiastowego zakazu spalania najbardziej emisyjnych paliw węglowych, tj. mułów, flotów i węgla brunatnego. IGSPW zwraca również uwagę na to, że wymagany przez producentów kotłów piątej klasy węgiel jest w Polsce produkowany w niewielkich ilościach. Oznacza to, że zachwyt na tego typu kotłami jest przedwczesny.
Propozycja Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla z siedzibą w Katowicach wpłynęła do władz woj. lubuskiego 23 listopada 2017 roku. – Jest to lobbowanie na rzecz polskiego węgla. Intencją jest, żeby wszystkie uchwały antysmogowe w Polsce były skorelowane z uchwałami w województwie śląskim. Nasze stanowisko jest takie, że jesteśmy suwerennym województwem, które jest niemal Amazonią dla Polski, więc my nie musimy mieć aż tak restrykcyjnych uchwał, jak nam proponują lobbyści – wyjaśnia Artur Malec – Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWL. – Jesteśmy w trakcie przygotowywania uchwały antysmogowej, która będzie odzwierciedleniem potrzeb mieszkańców, a jednocześnie nie będzie drastycznie restrykcyjna – zapewnił podczas ostatniego posiedzenia komisji rolnictwa i ochrony środowiska woj. lubuskiego.
{youtube}KEtE6zroiJY{/youtube}
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego zebrał ankiety od gmin. Okazuje się, że większość samorządów nie sporządziła inwentaryzacji uwzględniającej obecny stan i formy ogrzewania gospodarstw domowych i zapotrzebowanie na nowe źródła. Z ankiet wynika, że większość włodarzy jest przeciwna takiej uchwale. Zainteresowanie społeczne udziałem w programach dofinansowujących nowoczesne instalacje czy piece grzewcze jest bardzo duże. Gminy jednak nie posiadają środków finansowych, dzięki którym mogłyby wesprzeć swoich mieszkańców.
{youtube}zQCNq0sX0Uk{/youtube}
– Nie mamy jasnych narzędzi z budżetu Państwa czy też z ministerstw, a to powinien być kluczowy etap podejmowania decyzji – zauważa Zbigniew Woch, Wójt Gminy Skąpe. – Nasze prace będą zmierzały do tego, by uchwała nie tylko krzywdziła, ale również dawała perspektywę dla czystego powietrza w naszym województwie – zapewnia A. Malec.
Opracowanie i fot. Alicja Jóźwicka / Lubuskie Miasta