Marszałek Elżbieta Anna Polak i Hetman kraju libereckiego Martin Půta podpisali umowę o partnerskiej współpracy między regionami. Umowę podpisano podczas uroczystej sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze.
– Zaczynamy od dzisiaj dobrą kartę współpracy z czeskimi przyjaciółmi, bo jest nam do siebie po prostu blisko – powiedziała marszałek Polak.
Kraj Liberecki, m.in. z racji bezpośredniego sąsiedztwa z Niemcami i Polską, stanie się dla Lubuskiego niezmiernie istotnym partnerem. Jest wiele możliwości, które przy wspólnym działaniu, mogą przynieść korzyści dla obu stron. Najważniejsze z nich to infrastruktura, transport, w szczególności transeuropejski układ komunikacyjny (CETC), kultura, oświata, sport, turystyka, wspieranie rozwoju ośrodków innowacji. Ważne jest podjęcie przedsięwzięć promocyjnych w krajach członkowskich UE, mających na celu wspieranie rozwoju naszych regionów. Ponadto, nowy okres programowania 2014 – 2020, pozwala na przystąpienie do realizacji wspólnych projektów w ramach Polityki Spójności Unii Europejskiej – Europejska Współpraca Terytorialna (EWT), udział w licznych programach wspólnotowych i inicjatywach związanych z wymianą młodzieży. Współpraca biznesowa podmiotów gospodarczych oraz organizacji je zrzeszających wzmocni istniejące kontakty pomiędzy lokalnymi firmami oraz umożliwi nawiązanie nowych kontraktów. Stworzy ponadto sprzyjające warunki do realizacji wspólnych projektów i przedsięwzięć. Założenia współpracy z Krajem Libereckim doskonale wpisują się w Układ między Rzecząpospolitą Polską a Czeską i Słowacką Republiką Federacyjną o dobrym sąsiedztwie, solidarności i przyjacielskiej współpracy sporządzonego w Krakowie, dnia 6 października 1991 roku oraz Porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej o współpracy transgranicznej sporządzonego w Warszawie, dnia 8 września 1994 roku. Potrzeba pogłębiania i wzmacniania stosunków polsko – czeskich na szczeblu regionalnym uzasadnia celowość podpisania umowy z korzyścią dla obu stron – czytamy w uzasadnieniu uchwały w sprawie podjęcia inicjatywy zawarcia umowy z czeskim regionem partnerskim.
Przygotowania do podpisania umowy partnerskiej trwały od listopada ub. r., kiedy to delegacja woj. lubuskiego z udziałem m.in. przewodniczącego Sejmiku Czesława Fiedorowicza odwiedziła Kraj Liberecki. Szczególnie duże zainteresowanie władz czeskiego regionu wzbudził Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości w Zielonej Górze oraz połączenia komunikacyjne, w tym autobusy elektryczne. Oscar Mužiček dyrektor Libereckiej Regionalnej Izby Gospodarczej opowiadał wówczas o głównych gałęziach przemysłu libereckiego, zachęcał do współpracy instytucji otoczenia biznesu. Hetman Martin Půta wraz z Jaroslavem Zámečnikiem dyrektorem Euroregionu Nisa zaproponowali również, by w celu zwiększenia efektywności powołać mieszane grupy robocze do wybranych dziedzin współpracy.
Inf. prasowa, fot. Waldemar Roszczuk