W maju br. pisaliśmy o zadłużeniu jakie wobec gminy mają najemcy mieszkań komunalnych. Wynosiło ono wtedy ponad 3,6 miliona zł.
Jak wykazała w planie dochodów budżetu Gminy Świebodzin za I półrocze 2014r. skarbnik Izabela Zabłocka, dług wciąż rośnie i nic nie wskazuje na to, że dłużnicy czują się w jakikolwiek sposób zobligowani do spłacenia zaległości.
W sumie gmina administruje 516 mieszkaniami komunalnymi oraz zarządza 11 budynkami komunalnymi ze 100% udziałem. Ze strony urzędu podejmowane są różnego rodzaju działania takie jak pisemne wezwania do zapłaty, uzyskane nakazy sądowe i windykacje. W okresie od stycznia do czerwca br. do sądu skierowano przeciwko dłużnikom 24 sprawy, 26 spraw oddano do komornika sądowego, zawarto 30 ugód z dłużnikami na spłatę zadłużenia w ratach.
Warto zaznaczyć, że obowiązujące przepisy w żaden sposób nie pomagają odebrać należności. Szczególnym utrudnieniem jest tutaj braku możliwości eksmisji „na bruk”. Mieszkaniec lokalu może za niego nie płacić i wciąż z niego korzystać.
– Mamy związane ręce. Ustawy określiły, że, jako gmina, musimy ludziom w trudnej sytuacji materialnej zapewnić mieszkanie i jednocześnie dbać o to, by za nie płacili. Jeśli ktoś nie płaci dostaje upomnienia, później sprawa oddawana jest do sądu, który orzeka o obowiązku zapłaty zaległości. Jeśli opłaty dalej nie są regulowane mamy następny wyrok. Analizujemy wtedy, czy jest zasadne, by kolejna sprawa toczyła się nie tylko o zapłatę, ale też o eksmisję. Sąd wydać może wyrok o eksmisję z prawem do lokalu socjalnego bądź bez prawa do niego. W pierwszym przypadku gmina musi taki lokal wskazać – mówił o przeprowadzanych procedurach wiceburmistrz Krzysztof Tomalak.
– Często, jeśli eksmitujemy kogoś niepłacącego, istnieje duże prawdopodobieństwo, że na jego miejsce pojawi się osoba, która również za lokal nie będzie płacić. W miejsce jednych niepłacących pojawiają się inni – zakończył włodarz.
Obecnie dług z tytułu niezapłaconych opłat czynszowych (bez odsetek) wynosi 3.686.993,59zł. Z tego kwota 2.531.480,85zł. (bez odsetek i kosztów procesu) zabezpieczona jest prawomocnymi wyrokami sądowymi a kwotę 253.136,93zł. stanowią zawarte ugody z dłużnikami. Tym samym zadłużenie w okresie od 31 grudnia 2013 r. do 30 czerwca br. wzrosło dokładnie o 69 287 zł.
Największa liczba dłużników zamieszkuje były hotel pracowniczy przy ul. Łużyckiej oraz budynek znajdujący się nieopodal firmy Johnson Controls przy ul. Świerczewskiego.
—
Opr. Daria Skowronek, fot. Ewa Wójcik
{fcomment}