Obecnie trwają prace remontowe na podwórku między ulicami: Wałową, Głogowską, Piłsudskiego i Średnią.
Archeolodzy pracujący na miejscu natknęli się na ciekawe znalezisko.
– Są to prawdopodobnie fragmenty fundamentów kościoła – powiedziała Gazecie Świebodzińskiej Małgorzata Lewczuk z Biura Usługowego Archeolog z Zielonej Góry.
W miejscu, gdzie obecnie znajdują się zabudowania ulicy Głogowskiej, Piłsudskiego i Wałowej, czyli już poza murami miejskimi kilkaset lat temu znajdowała się wieś Molkendorf. – Została ona bardzo szybko włączona do miasta – poinformowała nas M. Lewczuk.
Informacje potwierdził dyrektor Muzeum Regionalnego w Świebodzinie Marek Nowacki. – Według naszych informacji w tym miejscu znajdował się kościół parafialny, potem także cmentarz i budynek stał się kaplicą cmentarną. Cmentarz został zamknięty, z tego co pamiętam, w 1810 roku. Była to wieś Molkendorf, która została włączona do terenu miasta w XVI wieku. Potwierdzają się informacje, które czerpiemy z różnych kronik. Na pewno są to ciekawe badania, ponieważ będzie to rozpoznanie w szczegółach. Dowiemy się, jak wyglądała architektura – tłumaczył dyrektor.
Małgorzata Lewczuk poinformowała nas, że prace archeologiczne na tym terenie są ograniczone obszarem inwestycji. Na fundamenty natknięto się przy budowie kanalizacji. Od wielkości znaleziska zależy dalszy etap badań oraz prac przy remoncie podwórka. Według założeń, wykonawca ma czas do grudnia. Nie wiadomo jednak, czy średniowieczne fundamenty nie pokrzyżują budowlańcom planów.
{gallery}galeria/wykopaliskawalowa{/gallery}
Odkryte fundamenty są ciekawe również dlatego, że pokazują, jak zmieniło się miasto przez kilkaset lat. Dowodzą również, że obiektów sakralnym w Świebodzinie było więcej niż wskazywałby na to współczesny układ urbanistyczny.
—
Opr. Daria Skowronek, fot. Gazeta Świebodzińska
{fcomment}