W minioną środę w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Lecha Wierusza w Świebodzinie została podpisana umowa partnerska na rzecz wspierania rodziny biologicznej Rodzina Razem.
Celem powiatowego partnerstwa publiczno – społecznego jest przeciwdziałanie zjawisku wykluczenia oraz rozwój społeczności lokalnej powiatu świebodzińskiego. Partnerzy, biorący udział w przedsięwzięciu, zobowiązują się do wspólnych działań na rzecz zminimalizowania instytucjonalnej pieczy zastępczej, poprzez efektywne wspieranie rodziny biologicznej w wypełnianiu jej funkcji.
– Problem dziecka osieroconego istnieje. Przyglądaliśmy się swoim instytucjom i szukaliśmy pomysłów i rozwiązań na działania międzysystemowe i instytucjonalne. To, że pismo podpisujemy świadczy o naszych intencjach. Temat jest trudny. Cieszymy się, że udało się rozwiązać w naszym powiecie problem dużych domów dziecka. Mam jednak nadzieję, że nasza współpraca doprowadzi do tego, że rodzinkowe domy dziecka nie będą potrzebne i będziemy z nich rezygnować, a dzieci będą wracały do domów rodzinnych – mówił starosta Zbigniew Szumski.
{gallery}galeria/porozumienierodzinarazem{/gallery}
Podpisy na dokumencie złożyli m. in. starosta Zbigniew Szumski, dyrektor Regionalnego Ośrodku Polityki Społecznej w Zielonej Górze Jakub Piosik, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świebodzinie Ludmiła Janik, prezes fundacji „Spieszmy się” Krzysztof Krzywak, prezes stowarzyszenia „Bona Fides” Monika Flińska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świebodzinie Małgorzata Grala, dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Świebodzinie Agnieszka Żyła, dyrektor Centrum Administracyjnego do Obsługi Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych w Świebodzinie Lidia Gintowt – Listowska, dyrektorowie OPS-ów działających na terenie powiatu świebodzińskiego, dyrektorowie szkół oraz przedstawiciele policji.
—
Opr. / fot. Daria Skowronek
{fcomment}