Na wniosek Świebodzińskiego Związku Kresowian, Rada Miejska nadała nazwy dwóm rondom położonym na terenie Świebodzina.
Dla ronda położonego w pierwszym obrębie miasta na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 92 z ulicą Wojska Polskiego nadano nazwę „Rondo Kresowe”. W drugiej uchwale, dla ronda zlokalizowanego w trzecim obrębie Świebodzina i obrębie wiejskim Lubinicko (dawnej drogi krajowej nr 3 nieopodal pomnika Chrystusa) nadano nazwę „Rondo Ofiar Wołynia”.
W uzasadnieniu nadania nazwy „Rondo Kresowe” podano cel statutowy wnioskodawcy, którego zadaniem jest utrwalanie pamięci o Kresach. Wśród członków Stowarzyszenia są byli mieszkańcy Kresów Wschodnich II RP, a w szczególności Wołynia i Kresów Południowo – Wschodnich. Kresowiacy byli pierwszymi, którzy w 1945 roku zasiedlili ziemię świebodzińską. Według statystyk około 55 proc. aktualnej ludności gminy Świebodzin ma pochodzenie kresowe.
Celem nadania nazwy „Rondo Ofiar Wołynia” jest upamiętnienie ofiar ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Jak podano w uzasadnieniu – W przededniu 75 rocznicy rzezi wołyńskiej tzw. Krwawej Niedzieli pamiętajmy, że „nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”. Ludzie ci oddali życie za swą ojczyznę – Polskę.
Radni miejscy nadając nazwy rondom nie byli jednomyślni podczas głosowania. Już podczas komisji stałych padały głosy, że należy nadawać bardziej współczesne nazwy rondom, ulicom, parkom i skwerom. W rozmowach wspomniano także, że w takich projektach mogłaby uczestniczyć świebodzińska młodzież lub też powołana przez radnych Młodzieżowa Rada Miejska. Padały również propozycje przeprowadzenia konsultacji społecznych.
Ostatecznie za nadaniem nazwy „Rondo Kresowe” głosowało trzynastu radnych, czterech było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu. Natomiast za nadaniem nazwy „Rondo Ofiar Wołynia” głosowało jedenastu radnych, sześciu było przeciwnych przy dwóch głosach wstrzymujących.
Nazwy rond zostaną wyeksponowane na odpowiednich tablicach umieszczonych w obrębie ronda oraz zamieszczone we właściwych zbiorach, rejestrach i na mapach. Koszty związane z realizacją uchwały i zamówieniem tablic poniesie Gmina Świebodzin.
Opr. /fot. Waldemar Roszczuk