W związku z wysokim ryzykiem wystąpienia zjadliwej choroby zakaźnej (ptasiej grypy) na terenie powiatu świebodzińskiego, od 31 stycznia br. w hodowlach przydomowych obowiązuje nakaz utrzymania drobiu w pomieszczeniach zamkniętych.
Na wniosek Lubuskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, Wojewoda Lubuski wydał rozporządzenie w sprawie podjęcia środków zapobiegawczych w związku z ryzykiem wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie kilku powiatów w województwie lubuskim – w tym powiatu świebodzińskiego.
Nakaz utrzymywania drobiu w hodowlach przydomowych w pomieszczeniach zamkniętych obowiązuje do odwołania i dotyczy wszystkich gospodarstw.
Zgodnie z rozporządzeniem wojewody, za obszar, na którym występuje zagrożenie wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt podlegającej obowiązkowi zwalczania – wysoce zjadliwej grypy ptaków uznaje się powiat gorzowski, krośnieński, międzyrzecki, nowosolski, świebodziński i powiat zielonogórski oraz gminy Sława i Wschowa.
Grypa ptaków należy do chorób zwierząt niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu, która może powodować śmiertelność do 100 proc. Chorobę wywołują niektóre szczepy podtypów H5 i H7 wirusa grypy typu A.
Zakażone ptaki wydalają wirus w dużych ilościach przede wszystkim z kałem, wydzieliną z oczu, wydzieliną z dróg oddechowych, czy wydychanym powietrzem.
Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich wolno żyjących, jednak stopień wrażliwości poszczególnych gatunków jest zróżnicowany.
Wirus grypy ptaków może zachowywać aktywność w środowisku kurnika przez pięć tygodni, zatem istotne jest przy podejrzeniu lub stwierdzeniu choroby, zabezpieczenie pomieszczeń, sprzętu, nawozu oraz dokładne ich oczyszczenie i odkażenie. Wirusy grypy są wrażliwe na powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne oraz detergenty. Niszczy go również obróbka termiczna (smażenie, gotowanie).