W Lubuskim Ośrodku Rehabilitacyjno-Ortopedycznym w Świebodzinie odbyła się uroczystość związana z zakończeniem inwestycji remontowo-budowlanej dachu i elewacji budynku. Odsłonięta została także tablica pamiątkowa pierwszego dyrektora LORO Mirosława Leśkiewicza.
W uroczystości uczestniczyli dawni rekonwalescenci i pracownicy, obecny personel szpitala, przedstawiciele samorządu i jednostek organizacyjnych oraz kościoła.
Uczestników spotkania powitała dyrektor LORO Elżbieta Kozak. Po krótkiej prezentacji historycznej i omówieniu obecnej sytuacji lecznicy, dyrektor przekazała mikrofon zaproszonym gościom, mi. in. Fryderykowi Tomali – współpomysłodawcy tablicy upamiętniającej doktora Leśkiewicza oraz prezesowi „Grupy Opty” Andrzejowi Medyńskiemu, autorowi książki – „A wszystko zaczęło się od doktora Mirosława Leśkiewicza”.
Nie zabrakło ciepłych słów skierowanych do dyrekcji LORO ze strony byłych kuracjuszy, burmistrza Świebodzina i starosty Zbigniewa Szumskiego. Szumski wręczając kwiaty, życzył dyrektor Kozak jak najszybszego przekształcenia szpitala w spółkę prawa handlowego.
W głównym holu ks. kapelan Zbigniew Nosal poświęcił odrestaurowany krzyż, który przed laty usunięto ze szczytu budynku. W kopule krzyża umieszczono informacje związane z historią ośrodka oraz listą gości biorących udział w uroczystości. Po poświeceniu dokonano odsłonięcia tablicy upamiętniającej pierwszego dyrektora LORO Mirosława Leśkiewicza.
{gallery}galeria/loro1{/gallery}Obecnie LORO funkcjonuje w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, dla którego podmiotem tworzącym jest Samorząd Województwa Lubuskiego.
LORO jest jednym z najlepszych ośrodków w kraju zapewniający kompleksowe leczenie narządu ruchu. Obejmuje opieką dzieci i dorosłych. Lekarze wykonują rocznie blisko 2000 skomplikowanych operacji, rekonstrukcji ortopedycznych narządu ruchu w tym skrzywień kręgosłupa, endoprotezoplastyki stawów i chirurgii kończyn.
LORO posiada II stopień referencji dzięki wysokiej jakości wykonywanych usług i doświadczonej kadrze medycznej. Współpracuje z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu, Uniwersytetem Medycznym w Bydgoszczy oraz wieloma innymi ośrodkami krajowymi i zagranicznymi.
Strategia Ośrodka na lata 2015-2019 zakłada jego przekształcenie w spółkę prawa handlowego oraz wydzielenie w obecnie funkcjonujących budynkach części komercyjnej, poprzez zaadaptowanie niezagospodarowanej części zamkowej przylegającej bezpośrednio do budynków wykorzystywanych obecnie przez jednostkę do celów statutowych. W maju, Zarząd Województwa Lubuskiego wydał zgodę na jej rewitalizację. Koncepcja adaptacji Zamku przygotowana przez dyrektor LORO zakłada, że w zabytkowym gmachu będzie prowadzona działalność lecznicza.
Podczas wrześniowej sesji, radni Sejmiku Województwa wyrazili zgodę na przekształcenie Lubuskiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Ortopedycznego im. doktora Lecha Wierusza w Świebodzinie SP ZOZ w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Aktualnie przygotowywana jest treść aktu przekształcenia. Po dokonaniu zmiany formy organizacyjno-prawnej Szpital przyjmie nazwę Lubuskie Centrum Ortopedii im. dr Lecha Wierusza spółka z o. o. w Świebodzinie.
—
Opr. /fot. Waldemar Roszczuk