Gmina Świebodzin. Klasztor Gościkowo - ParadyżW Pałacu prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczystość, podczas której Prezydent RP Andrzej Duda wpisał na listę Pomników Historii jeden z najcenniejszych zabytków sztuki sakralnej na terenie województwa lubuskiego - pocysterski kościół pw. św. Marcina z Tours i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gościkowie-Paradyżu.

Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 r. przez Prezydenta RP specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem ustanowienia pomników historii jest wyróżnienie najcenniejszych, najważniejszych obiektów zabytkowych na terenie Polski. Zgodnie z obecnym stanem prawnym przyznanie statusu pomnika historii jest przede wszystkim wydarzeniem prestiżowym.

Do tej pory na listę Pomników Historii wpisano 70 obiektów o szczególnych wartościach i znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego w kraju - w tym trzy z województwa lubuskiego: poaugustiański zespół klasztorny w Żaganiu, Park Mużakowski w Łęknicy oraz Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Klępsku.

Zespół klasztorny w Gościkowie-Paradyżu jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki sakralnej na terenie województwa lubuskiego.

--
Opr. /fot. Waldemar Roszczuk