Dziecięcy szpital uniwersytecki – Necker-Enfants Sants University Hospital, Assistance Publique-Hôpitaux był pierwszym punktem wizyty lubuskiej delegacji w Paryżu.
Marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Anna Polak spotkała się z dyrektorem placówki Delpechem Vincentem-Nicolasem. – Bardzo zależało mi żeby zobaczyć ten szpital zanim zbudujemy nasze Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze. Chcemy korzystać z najlepszych wzorców na świecie – mówiła podczas spotkania marszałek.
Lubuska delegacja miała okazję zwiedzić szpital oraz zapoznać się z jego funkcjonowaniem. Szpital posiada wszystkie medyczne i chirurgiczne specjalności dziecięce oraz szeroki wachlarz specjalistycznych usług dla dorosłych.
Zespoły medyczne szpitala opracowały podejście medyczne na bardzo wysokim poziomie, wsparte wyjątkową synergią pomiędzy platformą techniczną, jednostkami naukowymi i jednostkami klinicznymi. Szpital Necker jest ośrodkiem odniesienia dla lekarzy specjalistów w walce z rzadkimi chorobami. Jakość opieki oraz jakość życia pacjentów i ich rodzin są priorytetem dla lekarzy, a także ponad 500 wolontariuszy.
W lutym 2013 r. Szpital Necker otworzył „Centrum Matki i Dziecka Laennec”. W Centrum mieści się chirurgia dziecięca, reanimacja niemowląt, pomoc w nagłych wypadkach, obrazowanie pediatryczne, kardiologia, nefrologia, gastroenterologia, macierzyństwo i neonatologia. W szpitalu znajdują się wszystkie główne specjalności pediatryczne. Pediatryczny oddział ratunkowy przyjmuje każdego roku 70 tys. małych pacjentów.
Podczas spotkania – Veronique Grive koordynator medyczny projektu „Matka i Dziecko” przedstawiła doświadczenia jakie są wynikiem budowy Centrum. Celem projektu było zmodernizowanie i reorganizacja szpitala, aby stał się szpitalem XXI wieku. Stworzenie projektu zajęło 15 lat. Podczas budowy małe budynki szpitala zostały posegregowane i połączone. W Centrum powstały pokoje dla dzieci z miejscem do spania dla rodziców, strefą zabawy, oraz miejscem do nauki. Podczas prezentacji wskazano również mocne i słabe strony projektu. Zalety to funkcjonalność, możliwość ewaluacji, pewne instalacje techniczne. Kluczem do sukcesu była umiejętność przystosowania i reagowania całego personelu oraz silna siatka współpracy z wykonawcą projektu. Do słabych stron zalicza się zbyt duża wielkość budynku, (powierzchnia sięga 55 tys. metrów), brakuje miejsc oraz pomieszczeń do konsultacji miedzy lekarzami.
Patrick Littauer – dyrektor administracyjny szpitala przedstawił sposób zaprojektowania budynku szpitala Necker, aby spełniał wymagania jeżeli chodzi o leczenie, ale również architektoniczne, budowlane i administracyjne.
Od 2004 r. 31 zespołów szpitala, zajmuje się dziedzicznym niedoborem immunologicznym, wadami serca, niedokrwistością sierpowatokrwinkową, dziedzicznymi chorobami metabolicznymi, syndromem Ondyna i dziedzicznymi chorobami nerek. Jednostka macierzysta Necker (poziom 3S) stanowi centrum okołoporodowe, które obejmuje położnictwo, czynności resuscytacyjne noworodków, a także centrum diagnostyki prenatalnej. Necker jest największym centrum jeżeli chodzi o przeszczepy – głównie nerek. W zeszłym roku dokonano 98 przeszczepów u dzieci i 282 u osób dorosłych.
Szpital prowadzi także działalność dydaktyczną. Dzięki umowie z Ministerstwem Edukacji w szpitalu lekcje dla dzieci prowadzone są przez nauczycieli z placówek edukacyjnych. Niezwykle ważna dla funkcjonowania szpitala jest także obecność wolontariuszy. Placówka ma status szpitala uniwersyteckiego. Oznacza to więc, że zajmuje się także kształceniem przyszłych lekarzy.
Wizyta w szpitalu odbyła się dzięki kierownikowi Zagranicznego Biura Handlowego PAIH Moniki Kamińskiej-Jabłonki. Zagraniczne Biura Handlowe (ZBH) Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu to sieć przedstawicielstw, których zadaniem jest wspieranie eksportu oraz inwestycji polskich przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych, jak również przyciąganie inwestorów do Polski.