1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obchodzony jest już po raz 32 – Światowy Dzień AIDS.
Tegoroczne obchody mają szczególny charakter, ponieważ rok 2010 jest 25 rokiem walki z epidemią HIV/AIDS w Polsce. To dzień, w którym staramy się przełamać barierę, strach w odniesieniu do osób chorych na AIDS.
W Polsce z okazji Światowego Dnia AIDS przyznawane jest wyróżnienie „Czerwonej Kokardki” osobom lub instytucjom, które w szczególny sposób przyczyniły się do poprawy jakości życia osób zakażonych HIV i chorych na AIDS, bądź też wniosły istotny wkład w działania profilaktyczne dotyczącego tego obszaru tematycznego.
Państwowa Inspekcja Sanitarna czynnie uczestniczy w Ogólnopolskich Multimedialnych Kampaniach Społecznych inicjowanych przez Krajowe Centrum ds. AIDS. Nasze działania kierujemy do ogółu mieszkańców, szczególnie zaś do tych grup społecznych, w których obserwuje się wyraźny wzrost zakażonych i chorych na AIDS.
Tegoroczne obchody przebiegać będą pod hasłem: „Wiedza ratuje życie”. Ponadto 01 grudnia 2010 roku zainaugurowana zostanie ogólnopolska kampania promująca świadome testowanie w kierunku HIV. Działania podnoszące wiedzę, popularyzujące bezpieczniejsze zachowania seksualne wśród osób zachowujących się ryzykowanie oraz informowanie, dlaczego warto znać status serologiczny (zarówno własny jak i partnera lub partnerów) są niezwykle ważne. Wiedza o zakażeniu pozwala na dalszą kontrolę swojego stanu zdrowia oraz zmniejsza ryzyko zakażenia partnera (partnerów), a co za tym idzie ma znaczny wpływ na jakość naszego życia. Zgodnie z myślą przekazywaną w kampanii: „Niezależnie od wyniku masz szanse na normalne życie” , kampania ma też świadomość, że negatywny wynik testu dzisiaj, nie chroni przed zakażeniem HIV w przyszłości. Uchronić może nas tylko nasze bezpieczniejsze zachowanie.
Odbiorcami kampanii są osoby dorosłe (18-39 lat i starsze), aktywne seksualnie, odpowiedzialne za zdrowie własne i partnera (wykonanie testu na HIV jest jednym z dowodów tej odpowiedzialności).
Jak można uniknąć zakażenia wirusem HIV?
- używać tylko własnych przyborów kosmetycznych, w tym żyletek, sprzętu do golenia i depilacji,
- przekłuwać uszy, wykonywać zabiegi kosmetyczne, i robić tatuaże tylko w specjalistycznych gabinetach,
- używać jednorazowych, sterylnych igieł i strzykawek,
- nie brać narkotyków,
- być wiernym partnerowi i oczekiwać wierności od partnera,
- nie podejmować kontaktów seksualnych pod wpływem alkoholu,
- prezerwatywa zmniejsza ryzyko zakażenia HIV,
- jeśli w moim życiu były ryzykowne zachowania – rozważę wykonanie testu na HIV.
Pamiętaj – HIV nie przenosi się podczas normalnych kontaktów towarzyskich lub zawodowych.
Najważniejsze drogi przenoszenia zakażenia HIV:
- poprzez niezabezpieczony (tzn. bez prezerwatywy) stosunek płciowy z osobą , która jest zakażona wirusem
- poprzez przedostanie się zakażonej krwi do naszego organizmu,
- od matki żyjącej z HIV, która może zakazić swoje dziecko w trakcie ciąży, porodu lub podczas karmienia piersią.
Więcej informacji możesz uzyskać: www.aids.gov.pl
Telefon zaufania HIV/AIDS 801 888 448 lub 22 692 82 26;
Krajowe Centrum ds. AIDS ul. Samsonowska 1, 02-829 Warszawa