Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet w Polsce. Jak powszechnie wiadomo, największą przeszkodą w walce z tą chorobą jest jej późna wykrywalność.
Niestety, Polki często zapominają o samobadaniu piersi. Dlatego właśnie bieżący miesiąc będzie poświęcony informowaniu kobiet o metodach zapobiegania chorobie, a także możliwościach, jakie niesie współczesna medycyna w walce z nowotworem.
{googleAds}
<div align=’center’><script type=”text/javascript”><!–
google_ad_client = „ca-pub-8536754123093431”;
/* Dla Gazety Swiebodziñskiej */
google_ad_slot = „3004630278”;
google_ad_width = 336;
google_ad_height = 280;
//–>
</script>
<script type=”text/javascript”
src=”http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js”>
</script>
</div>
{/googleAds}
Rak piersi, może zaatakować każdą z nas. Ale przecież wszystkie dobrze wiemy, że choć nie możemy w stu procentach uchronić się przed chorobą, jesteśmy w stanie zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia raka.
Żyj antyrakowo
Choć najłatwiejszym sposobem zapobiegania rakowi byłaby szczepionka, musimy pamiętać o tym, że nasza postawa odgrywa w profilaktyce i leczeniu ogromną rolę. I wcale nie musimy kupować drogich specyfików, wystarczy po prostu zdrowo żyć. Jeśli więc chcecie czuć się spokojniej, przestrzegajcie prostych zasad, zalecanych w profilaktyce raka:
1. Regularne samobadanie piersi.
- regularnie raz w miesiącu (2-3 dni po miesiączce, a jeśli już nie miesiączkujesz w wybranym dniu miesiąca) sama badaj swoje piersi,
- stań przed lustrem, obserwuj swoje piersi,
- unieś ręce do góry, sprawdź, czy są symetryczne, czy ich skóra jest gładka, czy nie ma na nich rozszerzonych naczyń krwionośnych,
- to samo skontroluj, opierając dłonie mocno na biodrach,
- sprawdź czy w piersiach nie wystąpiły zgrubienia, których wcześniej nie wyczuwałaś (opuszkami palców lekko uciskaj i wykonuj koliste ruchy),
- uciśnij brodawkę piersi, aby sprawdzić czy nie wydobywa się z niej wydzielina.
2. Kontrola ginekologiczna (co najmniej raz na pół roku).
3. Aktywność fizyczna.
4. Rzucenie palenia.
5. Zdrowa dieta.
6. Unikanie alkoholu.
Nie każda zmiana piersi jest nowotworem złośliwym, ale każda wymaga diagnozy specjalisty!
Jeśli zauważysz zmianę kształtu piersi, guzek, wyciągnięcie lub wyciek z brodawki, przebarwienia skóry, zgrubienie pod pachą lub inną zmianę, której wcześnie nie było, zgłoś się do lekarza!
—
Dorota Kimsa – Promocja Zdrowia i Oświata Zdrowotna, PSSE w Świebodzinie