Zarzuty zostały postawione w efekcie prowadzonego śledztwa przez policjantów z wydziału dw. z korupcją KWP w Lublinie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Sprawa dotyczy wyłudzenia przez starostwo ponad czterech milionów złotych unijnej dotacji na przebudowę drogi powiatowej za pomocą dokumentów poświadczających nieprawdę.
Jednym z wątków śledztwa są nieprawidłowości, do jakich miało dojść w Starostwie Powiatowym w Hrubieszowie i Powiatowym Zarządzie Dróg w Hrubieszowie w 2015 roku. W tej sprawie śledczy wykonali szereg czynności procesowych oraz przesłuchali w charakterze świadka kilkadziesiąt osób.
Z ustaleń śledczych wynika, że pieniądze na inwestycję zostały uzyskane za pomocą dokumentacji poświadczającej nieprawdę – chodzi o poświadczenie nieprawdy w dzienniku budowy. Nieprawdziwych wpisów w tym dokumencie miał dokonać były już dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Hrubieszowie oraz inspektor nadzoru inwestorskiego.
Zebrane dowody wskazują też, poświadczenie nieprawdy w dokumentacji spowodowane było naciskami wywieranymi przez osoby funkcyjne. W związku z tym, starosta hrubieszowski i jego zastępca usłyszeli zarzuty dotyczące wspólnego nakłaniania do poświadczenia nieprawdy oraz przekroczenia uprawnień.
Wobec mężczyzn prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych oraz poręczeń majątkowych. Z kolei zarzut poświadczenia nieprawdy usłyszał były już dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Hrubieszowie. Taki sam zarzut ciąży także na osobie pełniącej funkcję inspektora nadzoru inwestorskiego.
Zgodnie z kodeksem karnym za poświadczenie nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej grozi kara do ośmiu lat pozbawienia wolności. Za przestępstwo przekroczenia uprawnień i wyłudzenia dotacji wielkiej wartości kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat dziesięciu.
—
Opr. Waldemar Roszczuk, /Portal Lubelski, inf. prasowa lubelskiej policji