Pierwszego września, w Turyngii i Saksonii odbyły się wybory do lokalnego parlamentu. W obu krajach związkowych o prym walczyły dwa ugrupowania polityczne – AfD1 (Alternatywa dla Niemiec) i CDU2 (Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna). Zgodnie z wolą wyborców, w Saksonii u władzy pozostanie konserwatywna chadecka CDU, natomiast w Turyngii większość głosów przypadło prawicowo-populistycznej partii AfD.
Obecny premier Saksonii Michael Krechmer, jeszcze przed wyborami wskazywał na wagę tegorocznych wyborów, upatrując zagrożenie ze strony konkurencyjnej AfD, zdobywającej coraz większe poparcie społeczne.
– Dziś w wyborach parlamentarnych zdecydujemy o przyszłości naszego Wolnego Kraju Związkowego. Właściwie to wybór, chyba najważniejszy od trzydziestu czterech lat. Zdecydujemy, jak będziemy żyć w Saksonii w najbliższej przyszłości. I ważnym jest to, że rozumiemy, że nie są to wybory federalne. Jesteśmy w Saksonii i jesteśmy dumnym krajem. Nie damy się namówić, ani na Berlin, ani na Brukselę. Podążamy własną saksońską ścieżką. Pamiętajmy, że głosowanie to demokratyczny przywilej – korzystajmy z tego! Tylko ci, którzy idą do urn, projektują z nami ojczyznę – zaznaczył Krechmer.
W najbliższych dniach okaże się, jakie zostaną podjęte decyzje w sprawach zawiązania koalicji. Jak wiadomo, w Saksonii CDU wyklucza współpracę z AfD. Podobnie niedawno powstały sojusz BSW3 wyklucza koalicję z Alternatywą dla Niemiec, jednak nie wyklucza politycznej współpracy z tym ugrupowaniem.
1 Partia Alternatywa dla Niemiec (Alternative für Deutschland, AfD) powstała w 2013 r., a na mapie niemieckich partii politycznych znajduje się na prawo od frakcji CDU/CSU. Ta prawicowo-populistyczna partia sprzeciwia się unijnej idei Zjednoczonej Europy, z wyjątkiem wspólnego rynku wewnętrznego. Działająca w Parlamencie Europejskim prawicowa grupa Tożsamość i Demokracja (ID) wykluczyła parlamentarzyści AfD ze swoich szeregów. W dużej mierze odrzuca imigrację, a także działania na rzecz ochrony klimatu. Według AfD zmiany klimatyczne nie są spowodowane przez człowieka. Partia ta jest klasyfikowana przez Federalny Urząd Ochrony Konstytucji jako podejrzana o prawicowy ekstremizm. Część partii jest monitorowana pod kątem antykonstytucyjnych, prawicowych poglądów ekstremistycznych. Urząd szacuje, że do tej części można zaliczyć co najmniej dwadzieścia procent członków partii. Partia ta jest reprezentowana we wszystkich parlamentach krajów związkowych i w Bundestagu. Zwłaszcza w nowych krajach związkowych jest ona szczególnie silna.
2 CDU (Christlich Demokratische Union Deutschlands) i jej bawarska siostrzana partia CSU zostały założone bezpośrednio po II wojnie światowej przez ludzi z klasy średniej, którzy sprzeciwiali się narodowemu socjalizmowi, jako partia chrześcijańska. Jej podstawowe wartości są zakorzenione w katolickiej nauce społecznej, konserwatyzmie i propagowaniu wolnej (społecznej) gospodarki rynkowej, której państwo nadaje ramy regulacyjne w postaci przepisów i praw. CDU/CSU postrzega siebie jako „partię ludową”, która wyraźnie łączy wiele różnych i różniących się od siebie interesów i tym samym rości sobie prawo do występowania i realizowania polityki w imieniu bardzo dużej części społeczeństwa.
CDU startuje w wyborach we wszystkich krajach związkowych z wyjątkiem Bawarii, gdzie jest zastępowana przez CSU, która startuje w wyborach tylko w Bawarii. Potocznie te dwie partie często określa się mianem „Unii”. W Bundestagu tworzą one grupę parlamentarną CDU/CSU. „Unia” jest tradycyjnie najsilniejszą partią w Niemczech i najdłużej rządziła krajem w różnych koalicjach.
3 Sojusz Sahry Wagenknecht – dla Rozsądku i Sprawiedliwości (Bündnis Sahra Wagenknecht – Für Vernunft und Gerechtigkeit) to nowa, założona w tym roku populistyczna partia lewicowa. Założenia polityczne BSW obejmują dalsze ograniczenia imigracji, plan deglobalizacji, sprzeciw wobec zielonej polityki, zaprzestanie pomocy wojskowej dla Ukrainy oraz wynegocjowanie porozumienia w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.