Zaliczany do najwybitniejszych pisarzy niemieckich ubiegłego stulecia, krytyk literacki, kreator niemiecko-polskiego pojednania oraz Honorowy Obywatel Świebodzina – Eberhard Hilscher.
Eberhard Hilscher urodził się w Świebodzinie 28 kwietnia 1927 roku. Dziś mija osiemdziesiąta siódma rocznica urodzin pisarza.
Polskiemu czytelnikowi dorobek literacki Honorowego Obywatela Miasta Świebodzina jest prawie nieznany. (Brak polskich tłumaczeń).
Opublikowane staraniem Muzeum Regionalnego w Świebodzinie opowiadanie i wiersze „Moi świebodzińscy krewni i polska dziewczyna” są pierwszą „jaskółką” Hilscherowego pisarstwa w polskim tłumaczeniu.1
Piśmiennictwo Eberharda Hilschera pozbawione było konotacji nacjonalistycznych, nie ma w nim cienia odniesień rewizjonistycznych. To co dominuje jest kontynuacją klasycznej tezy o niemieckim narodzie myślicieli – humanistów i chrześcijańskiej zasadzie przebaczania […]
Jesień życia Eberhard Hilschera to okres sentymentalnych powrotów na ziemię swoich przodków, to intensywne, ponowne przeżywanie lubrzańskich i świebodzińskich lat młodości, pierwszych doznań i miłości.2
Hilscher na co dzień mieszkał w Niemczech. Kilka ostatnich miesięcy swojego życia spędził w berlińskiej klinice. Przed śmiercią napisał list pożegnalny, którym podzielił się z burmistrzem i radnymi.
Twórczość jego życia została w dużej części przeniesiona do Muzeum Regionalnego w Świebodzinie.
Eberhard Hilscher zmarł 7. grudnia 2005 roku w Berlinie. Zgodnie z jego wolą, prochy pisarza spoczęły na cmentarzu komunalnym w Świebodzinie.
1 – Komentarz, przedmowa Jerzego Piotra Majchrzaka do opowiadania „Moi świebodzińscy krewni i polska dziewczyna”
2 – Wykorzystano cytaty z przedmowy Jerzego Piotra Majchrzaka
– Moi świebodzińscy krewni i polska dziewczyna – Open Library
– Księgozbiór dzieł E. Hilscher