W Teatrze Królewskim w stołecznych Łazienkach miała miejsce uroczysta gala IV Warszawskich Dni Kawaleryjskich połączona z ceremonią wręczenia nagród im. gen. bryg. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego.
Wyróżnienia były przyznawane w ośmiu kategoriach – całokształt, sztuka, popularyzator, wojsko, nauka, żołnierz, wydarzenie i sport.
Za osiągnięcia oraz sposób kultywowania i popularyzacji kawaleryjskich tradycji w kategorii „wojsko” nagrodę im. gen. Bolesława Wieniawy – Długoszowskiego przyznano 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej. Statuetkę odebrał dowódca brygady – pułkownik dyplomowany Piotr Malinowski, składając podziękowania w imieniu wszystkich swoich żołnierzy, podkreślając przy tym wyjątkowość otrzymanego wyróżnienia.
– Szanowni Państwo jest to dla nas bardzo cenna i ważna nagroda ponieważ niesie idee i wartości, które są bardzo dla nas ważne i bliskie naszemu sercu. I sądzę, że wszystkim nam. Chciałbym zwrócić uwagę na szczególność tej nagrody. Dzisiaj nagroda ta została przyznana instytucji – jednostce wojskowej – brygadzie zmechanizowanej. Statuetka ta symbolizuje wszystkich żołnierzy brygady, ponad 2,5 tysiąca kobiet i mężczyzn, którzy codziennie sławią to co polskie, czczą tradycje i historię, ale również patrzą w przyszłość. W imieniu tych żołnierzy serdecznie państwu dziękuję!
Nagroda im. gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego została ustanowiona, aby wyróżnić osoby, instytucje i społeczności, które swoją pracą i twórczością promują historię polskiej jazdy i ideały przyświecające przedwojennej kawalerii. Przyznawana jest za dokonania w roku ubiegłym, wyjątkowo może zostać przyznana za całokształt działalności.
Nagroda nosi imię najsłynniejszego polskiego kawalerzysty – gen. Bolesława Wieniawy Długoszowskiego. Jest on symbolem kawalerii, przedwojennego fasonu i fantazji. Generał dywizji Wojska Polskiego, dyplomata, osobisty adiutant Józefa Piłsudskiego, poeta, lekarz medycyny, tłumacz, dziennikarz, wojskowy, artysta.
W swoim życiorysie łączył szereg aktywności – od artystycznych przez dyplomatyczne do wojskowych i to właśnie wszystkie one zawarte są w nagrodzie Jego imienia.
—
Opr. W. Roszczuk, inf. /fot. por. Weronika Milczarczyk 17WBZ