Firma Solaris dostarczyła do Gorzowa Wielkopolskiego osiem bezemisyjnych autobusów elektrycznych Urbino 12 electric, zamówionych przez Miejski Zakład Komunikacji. Przedmiotem umowy było również zaprojektowanie i wybudowanie infrastruktury ładowania, jak i przebudowa pętli autobusowej przy ul. Karola Marcinkowskiego.

Cieszymy się, że Miasto Gorzów i Miejski Zakład Komunikacji przy wsparciu naszej firmy, decydują się oprzeć swoją komunikację o nowoczesne rozwiązania bateryjne. Do tej pory dostarczyliśmy już ponad pięćset e-busów do czterdziestu polskich miast. Dziś z radością witamy w tym gronie również Gorzów - zauważył Waldemar Wlazło, Dyrektor Sprzedaży w Solaris Bus & Coach.

Dla Gorzowa to bardzo ważny dzień. Czekaliśmy na nasze pierwsze „elektryki” długo i liczymy, że zmienią komfort podróżowania oraz jeszcze bardziej podniosą świadomość mieszkańców dotyczącą ekologii i potrzeby ochrony naszego środowiska - zaznaczył prezydent miasta Jacek Wójcicki.

Autobusy elektryczne dostarczone do Gorzowa Wielkopolskiego zostały wyposażone w baterie Solaris High Power o łącznej pojemności ok. 120 kWh. Magazynowana w nich energia przekazywana jest do zasilania elektrycznej osi napędowej pojazdu. Ładowanie gorzowskich Solarisów jest możliwe na dwa sposoby: zarówno przez klasyczny system plug-in, jak i przez pantograf w wersji odwróconej (urządzenie jest opuszczane z masztu ładowarki na dach pojazdu).

Na pokład 12-metrowego elektrobusa wejdzie minimum 80 pasażerów. Kierowca będzie realizował swoje zadania przewozowe w kabinie typu zamkniętego. W zakresie infrastruktury Solaris oddał do użytkowania stację ładowania na terenie zajezdni MZK oraz trzy punkty ładowania pantografowego na pętlach w strategicznych rejonach miasta. Zamontowane w zajezdni cztery dwustanowiskowe ładowarki posiadają moc 2 x 60 kW, ładowarki pantografowe będą ładować z mocą 400 kW.

Wyprodukowane dla Gorzowa Urbino 12 electric zostały oklejone zgodnie z projektami zwycięskich prac dzieci, nagrodzonych w ramach konkursu zorganizowanego z inicjatywy Urzędu Miasta. Tematyką rysunków, które zdobią gorzowskie elektryki, jest ekologia i aspekty związane z dbaniem o środowisko.

Osiem e-busów zostało zakupionych w ramach projektu o nazwie „Zakup nowych autobusów elektrycznych wraz z niezbędną infrastrukturą ładowania dla Miasta Gorzowa Wlkp.” realizowanego przez Miasto Gorzów Wlkp. w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 -2020 w ramach Priorytetu VI Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach.