W Wędrzynie zakończyły się zawody w strzelaniu długodystansowym Longshot o miano najlepszego strzelca w kategorii cywilnej i wojskowej.
Pierwsze trzy dni zawodów Longshot przeznaczone były dla strzelców wyborowych, którzy poddani zostali próbie taktyczno-strzeleckiej. – Nasze zadania wiążą się z długimi godzinami spędzonymi na obserwowaniu, w ciągłym napięciu, często w warunkach zagrożenia a zawłaszcza skupieniu na oddaniu celnego strzału. Tutaj musimy panować nad każdym mięśniem swojego ciała oddechem a nawet biciem serce. Warunki atmosferyczne wypływają na strzał, ale strzelec musi potrafić zapanować nad tym, nad sytuacją w której się znajduje – wyjaśnia dowódca sekcji strzelców wyborowych pierwszego batalionu piechoty zmotoryzowanej Wielkopolskiej Brygady.
Pierwsza cześć zawodów obejmowała 12-kilometrową pętlę taktyczną oraz zadania ogniowe na odległościach od 300 do 1500 metrów z różnego rodzaju broni.
– Z roku na rok, strzeleckie zawody przyciągają coraz większą ilość zawodników. W 2008 startowało pięćdziesięciu uczestników, w tym roku mamy ponad sześciuset zawodników z dwunastu krajów. Świadczy to o prestiżu tego wydarzenia. Longshot to platforma łączącą różne grupy: żołnierzy, funkcjonariuszy innych służb, sportowców i hobbistów, wszystkich których wspólną pasją jest strzelectwo wyborowe. Dla żołnierzy II część zawodów to przede wszystkim wymiana doświadczeń, możliwość śledzenia najnowszych trendów w rozwoju uzbrojenia, amunicji a także technik strzelania długodystansowego. Każdy oddany strzał oraz uczestnictwo w zawodach to doskonała forma sprawdzenia umiejętności strzelców oraz doskonalenia przez nich swojego rzemiosła – wyjaśnia szef szkolenia 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej ppłk Jarosław Mosur.
– Idea zawodów Longshot to stworzenie formuły, gdzie wiedza i doświadczenia wykorzystywane są w sportowej rywalizacji. Sportowej bo nie chodzi tylko o puchar czy podium, ale przede wszystkim, aby wynieść jak najwięcej wniosków i doświadczeń od innych zawodników – podkreśla współorganizator zawodów Zbigniew Świerczek.
W klasyfikacji końcowej czołowe miejsca zajęli:
W kategorii Military Tactical Standard
I miejsce 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana w składzie kpr. Marcin Neckar, st. szer. Mateusz Godziemski
II miejsce 6 Brygada Powietrzno-Desantowa w składzie kpr. Adam Smuła, szer. Michał Hajzyk
III miejsce 1 Brygada Pancerna w składzie st. kpr. Piotr Łopuszyński i st. szer. Przemysław Ślepko
W kategorii Military Tactical Super Magnum
I miejsce 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana w składzie st. kpr. Jan Kedra, st. szer. Marceli Góralski
II miejsce 25 Brygada Kawalerii Powietrznej w składzie st. szer. Karol Kostrzewa, st. szer. Maciej Mazurek
III miejsce 15 Brygada Zmechanizowana w składzie st. szer. Tomasz Wysocki i st. szer. Damian Radecki
Opr. W. Roszczuk /inf. prasowa Weronika Milczarczyk, fot. Łukasz Kermel