Prokuratura Okręgowa w Zielonej prowadzi czynności zmierzające do ustalenia przyczyn i skutków pożaru na terenie hali przemysłowej w Przylepie, wewnątrz której składowano niebezpieczne i łatwopalne odpady.
– W toku prowadzonego śledztwa przeprowadzono oględziny miejsca zdarzenia oraz cieku wodnego Gęśnik z udziałem powołanego przez prokuratora biegłego specjalisty z zakresu ochrony środowiska i gospodarki odpadami. Działania te miały na celu zabezpieczenie próbek do badań w celu określenia składu chemicznego substancji, ich stężenia i wpływu na życie i zdrowie ludzi oraz środowisko – wyjaśnia Ewa Antonowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze.
– Ponadto przeprowadzono oględziny na miejscu zdarzenia, w tym wewnątrz hali. W czynnościach brali udział prokurator z Wydziału Śledczego oraz troje biegłych z zakresu pożarnictwa oraz chemii. Jednocześnie zlecono przeprowadzenie oględzin przy użyciu skanera 3D, dzięki czemu dokonano rejestracji hali i epicentrum pożaru. Działania te zmierzają do opracowania opinii dotyczącej ustalenia prawdopodobnej przyczyny pożaru – zaznacza rzecznik.
– Czynności procesowe podjęto niezwłocznie po uzyskaniu informacji o zdarzeniu – zapewnia prokurator Ewa Antonowicz. W sprawie rozpoczęto przesłuchania świadków oraz zabezpieczono monitoringi. 24 lipca br., w godzinach popołudniowych przeprowadzono wstępne oględziny z udziałem prokuratora, policji oraz biegłych z zakresu pożarnictwa. Z uwagi na panujące warunki i brak możliwości bezpiecznego wejścia na teren objęty pożarem, czynności zostały wznowione po kilku dniach.
– Kwestia składowania odpadów w Przylepie była już przedmiotem śledztwa zielonogórskiej Prokuratury Okręgowej, zakończonego aktem oskarżenia, którym objęto łącznie osiem osób. W toku tego postępowania ustalono sześć osób powiązanych ze Spółką, która wynajmowała teren hali magazynowej położonej w Przylepie – przypomina rzecznik prokuratury.
Osobom tym zarzucono składowanie odpadów niebezpiecznych w warunkach zagrażających życiu i zdrowiu człowieka w sposób mogący spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza, powierzchni ziemi oraz zanieczyszczenie w świecie roślinnym i zwierzęcym w znacznych rozmiarach, sprowadzając przy tym bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia w postaci pożaru i eksplozji materiałów łatwopalnych oraz rozprzestrzeniania się substancji trujących, duszących i parzących, które to zdarzenie zagrażałoby życiu lub zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach.
Ponadto w sprawie oskarżono Naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego oraz inspektora tego wydziału, którym zarzucono niedopełnienie obowiązków poprzez zaniechanie podjęcia czynności zmierzających do zebrania materiału dowodowego i jego oceny w toku postępowania administracyjnego o wydanie decyzji zezwalającej na prowadzenie działalności w zakresie zbierania odpadów niebezpiecznych, przez co dopuszczono do składowania wbrew przepisom niebezpieczne odpady w sposób zagrażających życiu i zdrowiu.
Prokuratura podejmowała także działania pozakarne w zakresie utylizacji porzuconych odpadów. Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze zgłosił udział w postępowaniu administracyjnym w przedmiocie wykonania zastępczego, zajmując stanowisko o właściwości w tym zakresie Prezydenta Miasta Zielona Góra. Ostatecznym postanowieniem Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazano Prezydenta Miasta Zielona Góra jako organ właściwy w sprawie. Wcześniej prokurator zgłosił także udział w postępowaniu administracyjnym – egzekucyjnym, dotyczącym magazynowania i utylizacji wskazanych, systematycznie żądając informacji o stanie postępowania.
Opr. Waldemar Roszczuk, inf. prasowa: Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze