Umorzenia podatkowe zawsze budzą w Świebodzinie wiele kontrowersji. W latach ubiegłych zarzucano burmistrzowi Dariuszowi Bekiszowi, że na pomoc mogą liczyć tylko „ludzie z układu”, ponieważ sam włodarz nie kieruje się dobrem przedsiębiorców i mieszkańców, ale prywatnymi sympatiami i własnymi korzyściami, które odnosi, umarzając setki tysięcy złotych „kolegom”.
Co roku burmistrz ma obowiązek podać do publicznej wiadomości wykaz podatników, którym umorzył zaległości podatkowe. Dokument taki powinien być udostępniony do końca maja. W Świebodzinie zwyczajowo jest on wywieszany na parterze magistratu. Nie zamieszcza się go w Biuletynie Informacji Publicznej, więc dostęp do wykazu jest ograniczony. Niewielu mieszkańców wie, gdzie znajduje się tablica, nieliczni orientują się, kiedy dokument powinien zostać wywieszony, a osoby odwiedzające urząd, najczęściej załatwiają swoje sprawy i wychodzą, ponieważ nie mają czasu czytać ogłoszeń i informacji zamieszczanych przez urzędników. Właśnie dlatego drugi rok z rzędu zdecydowaliśmy opublikować listę podatników w naszym portalu. Cały dokument można pobrać klikając w odnośniki znajdujące się na końcu artykułu.
Wśród firm, które w ubiegłym roku otrzymały pozytywną odpowiedź na wniosek o umorzenie zaległości podatkowych znalazły się między innymi: Euro-Box Sp. z o. o. z Ługowa (126 684,00 zł), AMP sp. z o. o. z Chociul (23 619,00 zł), Postęp S.A. ( 56 489,00 zł), Przedsiębiorstwo Prodach Bekier Augustyniak Sp. j. z Jordanowa (26 931,00 zł) oraz Drogbud sp. z o. o. (128 055,00 zł). Przedstawiciele Drogbudu przyszli na grudniowe posiedzenie komisji budżetowej, gdzie tłumaczyli radnym, dlaczego złożyli wniosek o umorzenie zaległości. Spółka jest w złej kondycji finansowej i bez pomocy miasta nie byłaby w stanie dłużej funkcjonować. Przedstawiciele firmy informowali, że proszą o pomoc pierwszy raz. Zaznaczyli także, że część gruntów, za które jest naliczany podatek, jest nieużywany, co dodatkowo obciąża spółkę. Radni (obecnej kadencji) zgodnie przyznali, że umorzenie jest zasadne. Po grudniowej komisji, burmistrz Bekisz mówił Gazecie Świebodzińskiej, że pozytywnie rozpatrzy wniosek, ponieważ w ten sposób gmina może pomóc Drogbudowi zachować miejsca pracy dla naszych mieszkańców.
Rajcy w sprawie umorzeń mogą jedynie wydać opinię, nie mają jednak wpływu na decyzję burmistrza. Umorzenia podatkowe to jedna z niewielu rzeczy, w której burmistrz decyduje sam, bez udziału rady miejskiej. Właśnie dlatego niemal każdy podpis budzi kontrowersje. Uznaniowość może być bowiem korupcjogenna.
Strona 1
Strona 2
Strona 3
Strona 4
Wykaz umorzeń za rok 2013 można pobrać z odnośników znajdujących się pod naszym artykułem z czerwca ubiegłego roku.
—
Opr./fot. Ewa Wójcik