Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną, samorządy muszą zmienić nazwy obiektów, które kojarzą się z ustrojem totalitarnym. W Świebodzinie ma dojść do zmiany kilku nazw ulic, m.in. Świerczewskiego, Żymierskiego, Walki Młodych i 30 Stycznia. Konsultacje przeprowadzi powołany przez burmistrza Zespół, składający się z wyznaczonych radnych i pracowników świebodzińskiego magistratu.
Konsultacje społeczne prowadzone będą od 15 grudnia br. do 14 czerwca 2017 roku zgodnie z ustalonym harmonogramem. Konsultacje poprzedzone będą uzyskaniem opinii Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie weryfikacji nazw ulic podlegających zmianie.
Nazwy ulic podlegających zmianie zostaną opublikowane do 16 lutego przyszłego roku. W konsultacjach mogą brać udział osoby stale zamieszkałe na terenie gminy Świebodzin, a w głosowaniu nad wyborem nazwy uczestniczyć będą mieszkańcy danej ulicy.
Konsultacje przeprowadzone zostaną w formie ankiety z wykorzystaniem formularza zgłoszeniowego, dostępnego w wersji elektronicznej w Biuletynie Informacji Publicznej lub drukowanym, stanowiącym załącznik do zarządzenia w sekretariacie UM.
Wypełniony formularz zgłoszeniowy należy złożyć w terminie od 20 lutego 2017 r. do 24 marca 2017 r. Propozycje nazw zostaną zweryfikowane przez Zespół pod względem zgodności z obowiązującymi przepisami.
{loadposition adsensetxt}
Głosowanie mieszkańców odbywać się będzie od 24 kwietnia 2017 r. do 12 maja 2017 r. Każdy mieszkaniec danej ulicy będzie mógł złożyć tylko jedną ankietę. Ustalenie zbiorczych wyników z przeprowadzonych konsultacji i przekazanie Burmistrzowi Świebodzina propozycji nowych nazw ulic nastąpi do 12 czerwca przyszłego roku. 14 czerwca zostaną ogłoszone wyniki konsultacji.
Samorządy mają dwanaście miesięcy na dostosowanie się do zapisu ustawy. Jeśli Rada Miejska w wyznaczonym terminie nie wywiąże się z obowiązku, sprawa trafi do wojewody lubuskiego. Wojewoda w ciągu trzech miesięcy wyda zarządzenie zastępcze, w którym sam nada nazwę wyznaczonym obiektom.
—
Opr. /fot. Waldemar Roszczuk