Biuro organizacyjne Lubuskiego Lata Filmowego poinformowało, że tegoroczny festiwal odbędzie się od 24 czerwca do 1 lipca. Tę imprezę można uznać za jubileuszową. W tym roku minie 50 lat od pierwszej edycji festiwalu.
Początkowo był to jedyny ogólnopolski festiwal filmów krajowych. Fakt, że podczas festiwalu odbywało się wiele seminariów i spotkań dyskusyjnych w swobodnej i niekontrolowanej atmosferze, był niezbyt mile widziany przez komunistyczne władze. Stworzono drugi festiwal filmów krajowych w Gdańsku – bardziej oficjalny, reprezentacyjny i wystawny. W cieniu Gdańska (później Gdyni), w dużym stopniu dzięki inicjatywie działaczy Klubu Kultury Filmowej z Zielonej Góry i Polskiej Federacji DKF, festiwal łagowski przetrwał, kultywując swój odrębny roboczy, dyskusyjny charakter.
W odpowiedzi na nowe potrzeby wywołane dezintegracją, a wkrótce rozpadem obozu komunistycznego, festiwal w Łagowie stał się od początku lat dziewięćdziesiątych festiwalem międzynarodowym, nastawionym na prezentację kina krajów bloku wschodniego.
Niezmiennie od 1969 roku, w którym zwyciężył Andrzej Wajda, filmowcy ubiegają się o Złote Grona – tradycyjną nagrodę Lubuskiego Lata Filmowego. Dziś przyznawana jest ona w trzech konkursach: filmów dokumentalnych, krótkich filmów fabularnych oraz filmów fabularnych.
Z powodów politycznych i finansowych festiwal nie odbył się trzy razy – w roku 1982 i 83 oraz w roku 2008. W tym roku przypadnie 47 edycja, która tradycyjnie odbędzie się w Łagowie zwanym Perłą Ziemi Lubuskiej.
—
fot. www.llf.pl