W minioną sobotę w sali widowiskowej Świebodzińskiego Domu Kultury odbyła się uroczystość jubileuszowa grupy OPTY Stowarzyszenia im. Lecha Wierusza.
Na spotkaniu pojawili się m. in. Zuzanna Wierusz z rodziną, dyrektor Lubuskiego Ośrodka Rehablitacyjno – Ortopedycznego w Świebodzinie Elżbieta Kozak, prezes OPTY Andrzej Medyński.
Uroczystość rozpoczął występ, na scenie zaprezentowali się niepełnosprawni tancerze, których taniec oklaskiwany był gromkimi brawami.
Głównym gościem imprezy była działaczka i założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska, która przybliżyła zebranym pojęcia pomocy humanitarnej, rozwojowej, wskazała najważniejsze zadania, jakimi zajmuje się PAH.
J. Ochojska mówiła m. in. o dylematach z jakimi muszą się zmierzyć wolontariusze.
– Najważniejsze są neutralność i niezależność. Neutralność oznacza, że pracownicy humanitarni nigdy nie wypowiadają się publicznie na tematy zbrodni czy łamania praw człowieka. Natomiast niezależność jest ważna dlatego, że realizacja projektów finansowanych przez rządy może prowadzić do polityzacji pomocy. W sumie od 1992 r. udało nam się dostarczyć pomoc do 42 krajów. Przeznaczyliśmy na ten cel 263 mln zł – mówiła J. Ochojska
Kolejny głos zabrał prezes grupy OPTY A. Medyński, który w swoim wykładzie przybliżył sylwetkę pierwszego dyrektora LORO dra Mirosława Leśkiewicza.
{gallery}galeria/opty{/gallery}
Celami działającego od 40 lat Stowarzyszenia im. Lecha Wierusza są integracja byłych pacjentów LORO w Świebodzinie, kształtowanie opinii społecznej odnośnie miejsca osób niepełnosprawnych w społeczeństwie, popularyzowanie osiągnięć medycznych i wychowawczych ośrodka, propagowanie turystyki krajoznawczej wśród osób niepełnosprawnych oraz popularyzowanie wiedzy o historii i teraźniejszości Ziemi Świebodzińskiej.
—
Opr. / fot. Daria Skowronek
{fcomment}