Społeczność matek żąda objęcia ustawą o rocznym urlopie rodzicielskim wszystkich dzieci z rocznika 2013. Również tych urodzonych w pierwszym kwartale tego roku.
Matki napisały list otwarty w sprawie objęcia urlopem rodzicielskim rodziców wszystkich dzieci narodzonych w 2013.
Biorąc pod uwagę obecnie obowiązujące przepisy Kodeksu Pracy maksymalny wymiar urlopu macierzyńskiego w przypadku urodzenia jednego dziecka wynosi aktualnie 24 tygodnie. Oznacza to, że jedynie rodzice dzieci urodzonych po 17. marca br. będą mieli szansę skorzystać z proponowanej możliwości wydłużenia urlopu rodzicielskiego do 52. tygodni łącznie – tylko ci rodzice w dniu 1. września 2013 r. (tj. w dniu wejścia w życie ustawy) będą jeszcze przebywać na urlopie macierzyńskim.
Dzieci urodzone w jednym roku, zostaną od dnia narodzin podzielone na dwie grupy – te, które miały szczęście przyjść na świat po drugiej połowie marca 2013 r. i będą mogły spędzić z mamą lub tatą dwa razy więcej czasu oraz te, które urodziły się w ciągu pierwszych dwóch i pół miesiąca 2013 r. i takiej szansy mieć nie będą – zostaną oddane do żłobka lub pod opiekę obcej osoby.
Rozwiązaniem jest przesunięcie terminu wejścia w życie przedmiotowej ustawy z dnia 1. września na dzień 10. czerwca 2013 r. – wtedy wszystkie dzieci urodzone w 2013 r. zostaną objęte nowymi przepisami o urlopie rodzicielskim.
Prosimy o kolejne podpisy pod petycją na stronie internetowej PETYCJE.pl
Politycy również zainteresowali się sprawą. – Na piśmie zwracam się do ministra pracy i polityki społecznej o to, żeby zmienił projekt ustawy i żeby możliwość urlopu macierzyńskiego w wymiarze rocznym dotyczyła także pań, które urodzą w pierwszym kwartale 2013 roku – powiedział wczoraj na konferencji poseł Mariusz Błaszczak. PIS i SLD popierają działanie Matek I Kwartału.
Zapraszamy również na profil w serwisie społecznościowym Facebook – Matki I kwartału 2013.
Karolina Smęda-Drzycimska
Międzynarodowa Akademia Wizerunku