W niedzielę po godzinie siedemnastej na placu przy ulicy Sulechowskiej w Świebodzinie zakończyły się uroczystości odsłonięcia i poświęcenia największej na świecie figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.
Na ceremonię przybyli mieszkańcy, pielgrzymi z kraju i zagraniczni goście. Uroczystości przewodniczył ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej biskup Stefan Regmunt.
Uroczystości rozpoczęły się w świebodzińskim sanktuarium od koronki do Miłosierdzia Bożego. Następnie wierni przeszli w procesji pod pomnik Chrystusa Króla, gdzie odprawiono mszę św. Eucharystii przewodniczył kard. Henryk Gulbinowicz, a homilię wygłosił abp Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko – Kamieński.
{googleAds}
<div align=’center’><script type=”text/javascript”><!–
google_ad_client = „ca-pub-8536754123093431”;
/* Dla Gazety Świebodzińskiej */
google_ad_slot = „3004630278”;
google_ad_width = 336;
google_ad_height = 280;
//–>
</script>
<script type=”text/javascript”
src=”http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js”>
</script>
</div>
{/googleAds}
Wiele osób zgromadzonych na placu przy pomniku przyniosło ze sobą wizerunki Jezusa Chrystusa i transparenty z różnymi hasłami. Wierni mogli nabyć lampiony, które migotały podczas nabożeństwa.
{becssg}galeria/chrystus1{/becssg}
Także w oknach mieszkańcy ustawiali obrazy Chrystusa identyfikując się z uroczystościami poświęcenia pomnika.
Nie spełniły się jenak przewidywania organizatorów odnośnie ilości uczestników biorących udział w ceremonii. Na placu pojawiło się o wiele mniej pątników niż zakładano.
Dzień poświęcenia przypadał kiedy Kościół obchodzi Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. – Treść teologiczna tego święta dobrze odpowiada znaczeniu świebodzińskiej figury. Jest ona, z jednej strony, znakiem wiary i zewnętrznym wyrazem opowiedzenia się za Chrystusem. Z drugiej, stanowi również pewną formę oddania czci Chrystusowi jako Panu i uznania jego powszechnej władzy. Jest to władza o charakterze duchowym – królestwo, które „nie jest z tego świata” – tłumaczy rzecznik kurii ks. Andrzej Sapiecha.
Przypomnijmy, historia budowy pomnika sięga 2000 roku. Wówczas bp. diecezjalny Adam Dyczkowski podczas intronizacji zawierzył miasto i gminę Świebodzin wieczystej opiece Chrystusa Króla. Po tej uroczystości zrodził się pomysł budowy pomnika jako wotum wdzięczności dla Chrystusa za nieustanną opiekę nad mieszkańcami miasta i okolic.
(wr)