W związku z aktualną sytuacją pogodową, w części województwa lubuskiego występują utrudnienia z dostawą prądu. Energii elektryczne pozbawione zostały gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa, kolej, a także szpitale. W wielu placówkach medycznych zastosowano spalinowe generatory prądu, a w niektórych stoją w gotowości. Sytuacja dotyczy także powiatu świebodzińskiego.

Problemy występują także na kolei. Przewoźnicy informują iż mogą występować duże opóźnienia w kursowaniu pociągów. Przedstawiciele kolei rekomendują rozważenie rezygnacji z podróży.

O zanikach prądu informuje również prezydent Zielonej Góry, Janusz Kubicki. - Blackout - brak prądu w całym mieście. Powiało i jest problem. Prądu może nie być przez co najmniej kilka godzin. Lepiej pozostać w domu - zaznacza Kubicki. - Agregaty w szpitalu działają. Numer alarmowy przyjmuje zgłoszenia. Sygnalizacja świetlna nie działa, sklepy i inne obiekty zamknięte. Służby pracują, strażacy usuwają zniszczenia i powalone drzewa. Ekipy pracują nad przywróceniem zasilania dla miasta. Pierwsze informacje mówiły o możliwości przywrócenia zasilania w okolicach 10.00-11.00. Ale może się to zmienić - dodaje prezydent.

Ważne informacje o aktualnej sytuacji pogodowej i związanymi z tym trudnościami, przekażemy w kolejnych komunikatach.

fot. Waldemar Roszczuk