Premier gościł w woj. lubuskim 31 lipca. Celem wizyty było spotkanie z lubuskimi rolnikami.
– Będziemy pracować dla dobra rolników, dla dobra polskiej gospodarki, aby Polska była dumnym i pięknym krajem – zapewnił szef rządu podczas spotkania z rolnikami. – Na posiedzeniu Rady Ministrów przyjęliśmy kolejne projekty, które mają wzmacniać pozycje rolników.
Na realizację programu pomocy dla gospodarstw poszkodowanych przez suszę rząd przeznaczył z budżetu państwa blisko 800 mln zł, w tym 697 mln zł na dopłaty do hektara zniszczonych upraw. Pomoc dla gospodarstw rolnych i rybackich będzie udzielania w tym roku w formie dotacji dla producentów rolnych, których starty w wyniku suszy lub powodzi objęły co najmniej 30 proc. danej uprawy, a także dotacji dla podatników podatku rolnego, którzy w br. prowadzili chów lub hodowlę ryb słodkowodnych w stawach rybnych położonych na obszarze gmin, w których wystąpiła susza lub powódź w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.
Premier zaapelował jednocześnie do samorządowców, by oszacowali skutki suszy. Zaznaczył, że rząd jest gotów na przekazanieznacznych kwot na rekompensatę strat.
Jednym z zadań przyjętych przez rząd jest ograniczenie nieuczciwych praktyk handlowych. – Wzmocnienie pozycji polskich rolników to zadanie przyjętego przez rząd projektu noweli ws. relacji rolników z handlem i przetwórstwem. Jej zapisy mają ograniczyć nieuczciwe praktyki handlowe między rolnikami, handlem i przetwórcami. Nowe regulacje, mają zapobiegać nadużywaniu pozycji monopolistycznej, pozycja rolnika ma być jak najmocniejsza – podkreślił Morawiecki.
Podczas spotkania szef rządu wspomniał także o roli służb granicznych. – Poprosiłem o kontrolę importu owoców, które potem są mieszane z owocami polskim i tu też prowadzić będziemy stanowcze działania.
Szef rządu przedstawił też plany stabilizacji cen na rynkach rolnych poprzez uruchomienie Krajowej Grupy Spożywczej.
Obywatele oczekują od nas dbania o interesy Polski, rozumiemy je jako wypracowanie, jak najlepszych warunków do gospodarowania – mówił premier omawiając kolejne realizowane już przez rząd działania. Wspomniał także o zwiększeniu nakładów na rozwój infrastruktury, obniżaniu podatków oraz tzw. „małym ZUS”, czyli składce proporcjonalnej do wysokości obrotów firmy.
Opr. W. Roszczuk, fot. KPRM