Pomimo kłótni o ACTA, ustawę refundacyjną i reformę emerytalną posłowie znajdują czas, żeby zająć się sprawami dotyczącymi mieszkańców regionów. Od początku kadencji dyskutowano o tym prawie 350 razy.
Posłowie jednak stosunkowo rzadko zajmują się tematami związanymi z województwem lubuskim. Zagadnienia tego regionu poruszają najczęściej politycy PIS – wynika z analizy serwisu internetowego PracujaDlaCiebie.pl, ułatwiającego obywatelom monitorowanie pracy posłów Sejmu RP.
Jeśli posłowie dyskutują o sprawach regionalnych, to najczęściej tych dotyczących województwa wielkopolskiego. Frazy powiązane z tym terenem pojawiały się w ponad 40 dyskusjach toczonych na mównicy sejmowej. W sejmie często pojawiają się też tematy związane z województwami: warmińsko-mazurskim, śląskim i podkarpackim, mazowieckim, łódzkim i lubelskim. O każdym z nich posłowie dyskutowali ok. 30 razy.
– Politycy na forum Sejmu rzadziej poruszają zagadnienia dotyczące mieszkańców świętokrzyskiego, małopolskiego i opolskiego. Każdego z tych regionów dotyczyło ok. 20 dyskusji – mówi Adrian Łaźniewski rzecznik prasowy PracujaDlaCiebie.pl. – W tej kadencji najrzadziej dyskutuje się o sprawach Pomorza Zachodniego, które poruszane były jedynie 2 razy, kujawsko – pomorskiego (8) i Dolnego Śląska (9) – dodaje.
Częściej, bo ok. 12 razy, posłowie zajmowali się sprawami mieszkańców województw pomorskiego i lubuskiego oraz Podlasia (15 dyskusji).
O lubuskim z mównicy sejmowej najczęściej mówiła Elżbieta Rafalska – posłanka PIS z okręgu Zielona Góra, która pytała o dramatyczną sytuację szpitala w Gorzowie – jednego z najbardziej zadłużonych szpitali w Polsce, oraz plany rządu na pomoc placówkom w podobnej sytuacji. Aktywny był też jej kolega z Zielonej Góry i PIS – poseł Jerzy Materna, który zgłosił kilka poprawek regionalnych do projektu ustawy budżetowej domagając się środków m.in. na modernizację linii kolejowej CE 59 Wrocław – Zielona Góra, czy rozbudowę lotniska w Zielonej Górze.
W Sejmie sprawy dotyczące lubuskiego poruszane są najczęściej przez posłów klubu parlamentarnego PIS, którzy wygłosili ok. 67 proc. wypowiedzi zawiązanych ze sprawami regionu. Na drugim miejscu znajduje się klub PO (17 proc.). Dalej są PSL i Ruch Palikota (po 8 proc.).
Analiza powstała na podstawie danych dostarczonych przez serwis PracujaDlaCiebie.pl ułatwiający monitorowanie prac Sejmu RP. Wnioski sformułowano po przeanalizowaniu częstości, z jaką w wypowiedziach polityków wygłaszanych na mównicy sejmowej pojawiały się frazy związane z nazwami 16 polskich województw.
—
PracujaDlaCiebie.pl to serwis społecznościowy, stworzony przez zespół młodych ludzi zainteresowanych polityką i jej wpływem na społeczeństwo. Jego zadaniem jest ułatwienie obserwacji działań posłów Sejmu RP, których decyzje wpływają na nasze codzienne życie.
W PracujaDlaCiebie.pl można znaleźć informacje, dotyczące szczegółów pracy posłów, a w tym m.in. danych osobowych, oświadczeń majątkowych, adresów biur poselskich, ostatnich wypowiedzi, głosowań czy naruszeń etyki.
fot. Rafał Zambrzycki.