Pochodząca z Zielonej Góry Agnieszka Gąsior została dyrektorką Muzeum Śląskiego w Görlitz. W uroczystości przekazania urzędu uczestniczył premier Saksonii Michael Kretschmer.

Obejmującej stanowisko dyrektora Agnieszce Gąsior, premier Saksonii życzył wielu sukcesów zawodowych i dużo radości z pracy na rzecz Muzeum Śląskiego, które jest miejscem otwartym na współpracę transgraniczną i kulturalną, pomiędzy Saksonią i województwem dolnośląskim, a także pozostałymi województwami i krajami ościennymi.

Premier Kretschmer wyraził także podziękowania dla ustępującego dyrektora Markusa Bauera za zasługi i trud, który włożył w utworzenie miejsca pamięci o Śląsku, a także miejsca mediacji i dyskusji o jego historii. Dzięki powstałemu Muzeum i szerokiemu zaangażowaniu dyrekcji, jak i pracowników, historyczny Śląsk postrzegany jest jako wspólne europejskie dziedzictwo kulturowe.

Obejmująca stanowisko dyrektora Agnieszka Gąsior pochodzi z Zielonej Góry. Posiada wieloletnie doświadczenie w badaniach naukowych i praktyce wystawowej w odniesieniu do regionów i niemiecko-polskiego dziedzictwa kulturowego. Agnieszka Gąsior studiowała w Zielonej Górze i Berlinie, a następnie pracowała jako pracownik naukowy w Instytucie Historii i Kultury Europy Środkowej i Wschodniej (GWZO) na Uniwersytecie w Lipsku.

Opr. Waldemar Roszczuk, fot. arch. domowe Agnieszki Gąsior