Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Gorzowie uruchomiła na swojej stronie internetowej aplikację, dzięki której każdy w dowolnym czasie można sprawdzić jakość wody w wybranej miejscowości woj. lubuskiego. Dane mają być aktualizowane na bieżąco.
Na trzech interaktywnych mapach regionu zaznaczone zostały kolejno miejsca, gdzie wodę można pić po przegotowaniu (warunkowa przydatność do spożycia), miejsca, w których woda w ogóle nie nadaje się do spożycia oraz wykaz wodociągów w powiatach, w których występują problemy mikrobiologiczne czy fizykochemiczne.
Poszczególne rodzaje zanieczyszczeń oznaczono kolorowymi kropkami. Kropka czerwona oznacza zanieczyszczenie mikrobiologiczne, żółta fizykochemiczne, czarna organoleptyczne. Kropki o więcej niż jednej barwie oznaczają więcej niż jeden rodzaj zanieczyszczenia.
Aplikacja dostępna jest na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Gorzowie Wielkopolskim.
Warto zaznaczyć, że w samym powiecie świebodzińskim w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy odnotowano kilkakrotnie obecność bakterii z grupy e. coli m. in. w Toporowie, Żelechowie, Ojerzycach, Myszęcinie, Rozłogach, os. Widok i ul. Gen Świerczewskiego w Świebodzinie.
Obecnie problem z jakością wody mają mieszkańcy Borowa, gdzie w próbce wody pobranej do badań 6 października br. stwierdzono obecność bakterii z grupy coli. W związku z zaistniałą sytuacją świebodziński sanepid zobowiązał ZWKiUK do podjęcia działań naprawczych, za sprawą których woda będzie spełniała odpowiednie parametry. Do tego czasu woda z ujęcia w Borowie jest przydatna do spożycia warunkowo tj. po przegotowaniu, bez przegotowania może być używana do celów sanitarnych i higienicznych, nie należy jednak dopuścić, by dostała się do jamy ustnej.
—
Opr. Daria Skowronek
{fcomment}