Na budowie gminnego ośrodka kultury i budynku administracyjnego Urzędu Gminy w Lubrzy odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego oraz wmurowania kamienia węgielnego.
– Każdy budynek użyteczności publicznej winien spełniać określone standardy. Obecnie zarówno budynek Gminnego Ośrodka Kultury, jak i budynek Urzędu Gminy nie spełniają podstawowych warunków technicznych, a przede wszystkim wymogów bezpieczeństwa osób przebywających w nich. Pękające stropy, strome schody, wadliwa instalacja, brak wydzielonych toalet dla petentów, ciasnota w pomieszczeniach. Jeżeli dołożymy do tego brak podjazdów dla osób niepełnosprawnych oraz bardzo ograniczoną liczbę miejsc parkingowych przed urzędem, daje to nam obraz obecnych warunków. W każdej Gminie jest wiele do zrobienia, chodniki, drogi, oświetlenie uliczne, wodociągi czy kanalizacja – niezbędna infrastruktura techniczna – wyjaśnia wójt gm. Lubrza, Ryszard Skonieczek.
– Myślę, że nadszedł czas, kiedy możemy sprawić prezent mieszkańcom gminy w postaci sali widowiskowej z prawdziwego zdarzenia oraz budynku Urzędu Gminy. Żywię nadzieję, że zarówno pracownicy, jak i mieszkańcy będą dumni. Piękna wizytówka Gminy jest dowodem na to, że w niedużej gminie radzimy sobie dobrze, a nowe obiekty świadczą o gospodarności samorządu – podkreśla Skonieczek.
Wartość inwestycji wyniesie blisko 6 mln złotych, a jej głównym wykonawcą jest firma Skanska. Kontrakt obejmuje budowę dwukondygnacyjnego budynku, w którym swoją siedzibę znajdą Domu Kultury oraz Urząd Gminy Lubrza. Nowy obiekt zostanie połączony z istniejącym budynkiem szkoły. Na powierzchni 1300 m2 znajdzie się sala widowiskowa ze 149 miejscami siedzącymi, biblioteka, świetlica, sala konferencyjną i pomieszczenia biurowe.
– Budynek wykonamy w technologii tradycyjnej murowanej – wyjaśnia kierownik budowy Katarzyna Frontczak z firmy Skanska. – Prace rozpoczęliśmy w listopadzie ubiegłego roku. Zakończyliśmy już większą część robót ziemnych oraz uruchomiliśmy kotłownię w istniejącym budynku. Obecnie trwają roboty fundamentowe oraz murarskie poniżej poziomu „0”.
Budynek ma być nowoczesny i energooszczędny. Instalacja fotowoltaiczna oraz kolektory słoneczne pomogą w przyszłości obniżyć koszty eksploatacji budynku.
– Na dachu nowego obiektu zamontujemy instalację fotowoltaiczną, która jest przyjazna środowisku. Dzięki tej instalacji zmniejszą się także koszty związane z eksploatacją obiektu. To jednak nie wszystko. Na istniejącym budynku szkoły zamontujemy kolektory słoneczne. Umożliwi to wykorzystanie promieni słonecznych do ogrzania budynku i wody użytkowej. Zagospodarujemy również teren wokół budynku – dodaje Katarzyna Frontczak. – Przed budynkiem powstanie parking, a całość terenu zostanie ogrodzona. Cały kompleks i jego otoczenie będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
—
Opr. W. Roszczuk, korespondencja, /fot. Skanska