Czy w zaciszu własnego domu można wyprodukować dobre piwo? Otóż można! Co więcej, za takie piwo można zdobyć nagrodę w prestiżowym konkursie.
Taką nagrodą i zajęciem pierwszego miejsca, może poszczycić się młody piwowar ze Świebodzina, Piotr Kowalski.
W tym roku, świebodzińskie piwo w kategorii Witbier, uznane zostało przez międzynarodowych ekspertów podczas Festiwalu Birofilów w Arcyksiążęcym Browarze w Żywcu.
Pierwsze piwo na studiach
Według studenckiej maksymy, liczyło się zaliczenie. Pomimo tej zasady, Piotr Kowalski szerzej zainteresował się produkcją piwa. Poznawał receptury, udoskonalał swój warsztat i eksperymentował. Tworzył własne przepisy. Wkrótce, warzenie stało się jego pasją.
Z dedykacją dla dziewczyny
Receptura mistrzowskiego piwa to nie tylko standardowe składniki wrzucone do kotła. To także pasja i uczucie… Uczucie do dziewczyny.
Piotr swoje konkursowe piwo zadedykował przyszłej żonie – Martynie.
{gallery}galeria/witbier{/gallery}
Żywiecki Festiwal Birofilów
Festiwal Birofilia to największy Festiwal miłośników piwa w Polsce. Wyjątkowa atmosfera Festiwalu przyciąga co roku wielu gości zarówno z Polski, jak i z całego świata.
Podczas tegorocznej edycji Festiwalu, zanotowano rekordową frekwencję. Na Konkurs Piw Domowych Birofilia 2012 zgłoszono 371 piw ze 131 browarów domowych, z czego do ścisłego finału zakwalifikowano139 piw z 72 browarów.
Na dziedzińcu Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu, jury złożone z międzynarodowych ekspertów i piwowarów pod przewodnictwem dr. Andrzeja Sadownika przyznało pierwszą nagrodę w kategorii Witbier dla Piotra Kowalskiego.
Za Piotrem Kowalskim w kategorii Witbier uplasowali się Krzysztof Juszczak i Agnieszka Łopata.
Bractwo Piwne
Podczas III. Częstochowskiego Konkursu Piw Domowych Bractwa Piwnego, Kowalskiemu przypadły dwie nagrody.
Pierwsze miejsce w kategorii Witbier w komisji konsumenckiej i drugie w komisji branżowej.
Kategoria konkursowa Witbier
Witbier stał się kategorią konkursową podczas jubileuszowego X. Konkursu Piw Domowych w Żywcu, a także III. Częstochowskiego Konkursu Piw Domowych Bractwa Piwnego.
Jest orzeźwiającym piwem pszenicznym, doskonałym na letnie upały. Charakteryzuje się zapachem ziół, kolendry i cytrusów. Jest jasne i lekko mętne.
Domowe piwo dla wszystkich
– Każdy może spróbować. Wystarczy trzymać się przepisu i doglądać warzenia, by wyszło smaczne i wyjątkowe piwo – wyjaśnia Piotr Kowalski. – Tym bardziej, że na rynku dostępnych jest wiele produktów ułatwiających proces warzenia – dodaje.
Piotrowi Kowalskiemu gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych na „piwnym” szlaku..!
—
Opr. /fot. Waldemar Roszczuk