W Starostwie Powiatowym w Świebodzinie odbyło się oficjalne otwarcie Biura Porad Obywatelskich. Dzięki podpisanej dziś umowie mieszkańcy powiatu świebodzińskiego bezpłatnie będą mogli korzystać z porad psychologa, prawnika, mediatora i terapeuty uzależnień.
Inicjatywa realizowana jest wspólnie ze Stowarzyszeniem Wspierania Aktywności Obywatelskiej „Civis Sum”. W otwarciu udział wzięli starosta Zbigniew Szumski, sekretarz Tomasz Olesiak oraz przedstawiciele stowarzyszenia z członkiem zarządu Anną Kurp na czele. Starosta przyznał, że istnienie biura jest koniecznością, jednocześnie wskazał na utrudnienia systemowe i brak środków finansowych, z jakimi muszą borykać się samorządy.
– Podchodzimy z rezerwą do inicjatyw, dostrzegając jednocześnie konieczność świadczenia tego typu usług. Pomysł, który się pojawił jest bardzo potrzebny. Ze strony powiatu będziemy obserwować, czy usługi prawne na podstawowym poziomie będą cieszyły się dużą popularnością i będą efektywne w powiecie. Musi zostać stworzona rama systemowa, by inicjatywy społeczne mogły być realizowane. Mamy doświadczenie, powiatowy rzecznik konsumentów jest jedną z instytucji, która zapracowała sobie na dobrą markę i jest doceniana przez mieszkańców – mówił Z. Szumski.
Przed podpisaniem umowy głos zabrała również A. Kurp, która pokrótce scharakteryzowała działalność stowarzyszenia.
– Stowarzyszenie prowadzi biuro porad od 11 lat. Porady udzielne są bezpłatnie. Na samym początku było ich ok 300-600 rocznie. W ubiegłym roku doradzaliśmy ponad 3 tysiące razy. Z roku na rok liczba świadczonych usług rośnie. Naszymi klientami są mieszkańcy Zielonej Góry i powiatu zielonogórskiego oraz nowosolskiego. Poziom terytorialny wciąż się rozszerza, stąd też pomysł, by rozszerzyć pole naszej działalności. Otworzyliśmy biura w: Żarach, Żaganiu, Krośnie Odrzańskim. Dzisiaj spotykamy się, aby otworzyć takie biuro w Świebodzinie. Mamy sygnały, że punkty w innych miejscowościach cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Jestem przekonana, że w Świebodzinie nie będzie tzw. „pustych przebiegów”. Oferujemy pomoc wielu specjalistów. Nie chodzi nam tylko o samo udzielenie pomocy prawnej, ale o to, by konkretna sprawa została rozwiązana. Jesteśmy organizacją pożytku publicznego. Projekt finansowany jest ze środków norweskich – zakończyła A. Kurp.
W ramach projektu, jakim jest Biuro Porad Obywatelskich, doradcy stowarzyszenia będą udzielać bezpłatnych porad prawnych. Stowarzyszenie zapewnia ponadto możliwość spotkania z innymi specjalistami (psychologiem, terapeutą uzależnień, mediatorem itp.), możliwość wsparcia asystenta obywatelskiego (może on towarzyszyć klientowi podczas załatwiania spraw w urzędach), czy organizację spotkań tematycznych dla mieszkańców powiatu.
Doradcy Biura Porad Obywatelskich przyjmować będą interesantów w poniedziałki w godzinach 12.00 – 17.00 w budynku „B” Starostwa Powiatowego przy ul. Piłsudskiego 18, pokój nr 6.
—
Opr. Daria Skowronek, fot. Ewa Wójcik