W związku z zagrożeniem epidemiologicznym, Polska przywróciła kontrole graniczne na wszystkich granicach i ograniczyła możliwość wjazdu na swoje terytorium dla cudzoziemców. Międzynarodowy osobowy transport kolejowy i lotniczy z Polską został zawieszony. Dla ruchu osobowego między Niemcami a Polską otwartych jest sześć przejść dla pojazdów oraz trzy przejścia piesze. Ograniczenie będzie obowiązywać przez dziesięć dni z możliwością przedłużenia.
Osoby wracające z Niemiec do Polski samochodem, busem lub autokarem mogą korzystać z poniższych przejść granicznych: Jędrzychowice (A4), Forst (A15) – Olszyna (A18), Frankfurt n. Odrą (A12) – Świecko (A2), Schwedt (B166) – Krajnik Dolny (DK26), Pomellen (A11) – Kołbaskowo (A6) i Garz (B110) – Świnoujście (DK93).
Niemiecka policja i polska straż graniczna informują o możliwych korkach tworzących się w stronę granicy oraz o wydłużonym czasie oczekiwania na wjazd i odprawy, wynoszącym ponad pięć godzin.
Osoby wracające z Niemiec do Polski mogą również korzystać z trzech otwartych przejść granicznych dla pieszych. Do wszystkich miejscowości granicznych można dojechać koleją niemiecką.
– Dojazd pociągiem RB26 ze stacji Berlin-Lichtenberg do stacji Küstrin-Kietz. Pociąg kursuje co godzinę. 15.03. na odcinku linii RB26 prowadzone są prace torowe – na części połączenia funkcjonuje autobusowa komunikacja zastępcza. Od 16.03. linia RB26 będzie jeździć bezpośrednio z Berlina. Ze stacji Küstrin-Kietz do przejścia granicznego są ok. 3 km. Po niemieckiej stronie granicy nie funkcjonuje komunikacja publiczna. Z Kostrzyna n. Odrą funkcjonują bezpośrednie połączenia kolejowe w głąb kraju m.in. do Gorzowa Wlkp., Katowic, Lublina, Poznania, Szczecina, Warszawy, Wrocławia, Zielonej Góry.
– Dojazd pociągiem RE1 ze stacji Berlin Hauptbahnhof do stacji Frankfurt (Oder). Pociągi kursują co pół godziny. Ze stacji Frankfurt (Oder) do przejścia granicznego jest ok. 1,5 km. W mieście Frankfurt n. Odrą funkcjonuje komunikacja publiczna. Osoby z ograniczoną mobilnością ruchową mogą z dworca kolejowego dojechać tramwajem linii nr 4 (kier. Lebuser Vorstadt) do przystanku Magistrale, który znajduje się przy moście granicznym ze Słubicami. Ze Słubic nie ma połączeń kolejowych w głąb kraju. Ze Słubic można udać się do stacji kolejowej w Rzepinie (ok. 20 km), a następnie pociągiem m.in. do Poznania, Szczecina, Warszawy, Wrocławia, Zielonej Góry.
– Dojazd pociągiem RB 11 ze stacji Cottbus (Chociebuż) do stacji Guben. Pociągi kursują co godzinę. Ze stacji Guben do przejścia granicznego jest ok. 1,5 km. Z Gubina nie ma połączeń kolejowych w głąb kraju. Istnieją jedynie pojedyncze lokalne połączenia autobusowe (głównie w dni robocze), m.in. do Zielonej Góry.
Kolej w Niemczech funkcjonuje normalnie. Informacje można znaleźć na stronie kolei niemieckich www.bahn.de. Bilet do stacji granicznej można kupić z każdej miejscowości w Niemczech. Informacje o połączeniach regionalnych w Berlinie i okolicach można uzyskać na stronie Związku Komunikacyjnego Berlina i Brandenburgii VBB: www.vbb.de.
Informacje jak dostać się z berlińskich lotnisk do dworców kolejowych na terenie Berlina można znaleźć w języku polskim na stronach internetowych lotnisk (Tegel, Schönefeld). Na lotniskach działają również punkty informacji turystycznej. Na lotnisku Tegel czerwone automaty kolei niemieckich znajdują się na przystankach autobusowych. Na lotnisku Schönefeld czerwone automaty kolei niemieckich są ustawione na stacji kolejowej. W tych automatach można kupić bilet bezpośrednio do stacji granicznej (obsługa również po polsku).
Transport publiczny w Polsce funkcjonuje normalnie. Zawieszony został tylko międzynarodowy osobowy transport kolejowy i lotniczy. Informacje o połączeniach kolejowych w Polsce można znaleźć na stronie www.rozklad-pkp.pl.
Informacje o osobach uprawnionych do powrotu do Polski, szczegółach czternastodniowej kwarantanny oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdują się na stronie: www.gov.pl/web/koronawirus/zamykamy-granice-przed-koronawirusem
Wyjazd z Polski do Niemiec jest możliwy bez zmian przez otwarte przejścia graniczne.
Infolinia MSZ ws. przekraczania granic: +48 22 523 8880
Dodatkowa infolinia Ambasady RP w Berlinie: +49 176 178 87 888
Inf. prasowa, fot. Waldemar Roszczuk