W związku z sytuacją epidemiczną w kraju, rząd wprowadził obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Obowiązek wprowadzono w ramach nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Projekt po konsultacjach roboczych procedowany był do ostatniej chwili – został ogłoszony dzień przed wprowadzeniem obowiązku.
Zgodnie z rozporządzeniem, do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, części twarzy – ust i nosa. Dotyczy przemieszczania się w przestrzeni publicznej, m.in. w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie, a także na drogach i placach, w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym. Za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny.
Noszenie maseczek wymagane jest także w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych oraz na targowiskach (straganach).
Obowiązku określonego w rozporządzeniu nie stosuje się w przypadku przebywania w pojeździe samochodowym jeden osoby lub jednej osoby z dzieckiem. Obowiązek zakrywania twarzy nie dotyczy także dziecka do ukończenia czwartego roku życia, osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej lub braku niesamodzielności – okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane.
Obowiązek nie dotyczy również osób duchownych sprawujących posługę w ramach kultu religijnego, a także żołnierzy polskich sił zbrojnych oraz wojsk sojuszniczych, funkcjonariuszy służby kontrwywiadu wojskowego i służby wywiadu wojskowego, wykonujących zadania służbowe, stosujących środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności.
Jednocześnie osoby zakrywające twarz mają obowiązek zdjęcia maseczki na żądanie organów uprawnionych w przypadku legitymowania, w celu ustalenia tożsamości.
Opr. W. Roszczuk