W powiecie świebodzińskim codziennie przybywają nowe wskazania na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policjanci weryfikują te informacje, kontrolują i reagują na występujące tam zagrożenia. Aktywny udział mieszkańców korzystających z aplikacji, przyniósł już pierwsze efekty wspólnego działania – wyjaśnia st. asp. Łukasz Szymański, oficer prasowy świebodzińskiej KPP.
Od blisko dwóch tygodni w województwie lubuskim, mieszkańcy mogą korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zainteresowanie tym narzędziem, które znacząco wpływa na poprawę poczucia bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania rośnie z godziny na godzinę. Informacje o funkcjonalności i dostępie do aplikacji internetowej poprzez lokalne media i dzielnicowych dotarła również do wszystkich gmin i sołectw w powiecie świebodzińskim. Dzięki łatwej i intuicyjnej obsłudze aplikacji, codziennie przybywają nowe wskazania miejsc i występujących tam zagrożeń.
Od momentu uruchomienia narzędzia do czwartku 22 września br., w powiecie świebodzińskim odnotowano już 54 zgłoszenia. Każde z nich jest poddawane wnikliwej analizie poprzez wielokrotne kontrole wyznaczonych obszarów pod kątem wskazanego zagrożenia.
Policjanci potwierdzili już 9 zgłoszeń, co zostało wskazane czerwonym kolorem na mapie. Wśród potwierdzonych zagrożeń można wymienić m.in. przekraczanie dopuszczalnej prędkości przez kierujących wjeżdżających do Zbąszynka od Dąbrówki Wlkp. lub przejeżdżających przez Lubinicko. Potwierdzono również zgłoszenia dotyczące spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych w Ciborzu, Zbąszynku i Świebodzinie. Wskazanie dzikiego wysypiska śmieci w rejonie Lubogóry oraz nieprawidłowego parkowania na os. Południowym w Świebodzinie.
Spoglądając na powiat świebodziński w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa znajdują się jeszcze wskazania w kolorze żółtym. Oznacza to, że policjanci są w trakcie sprawdzania tych zgłoszeń. Tak jest dzisiaj m.in. w przypadku przekroczeń prędkości na ul. Sikorskiego w Świebodzinie i Wilkowie lub jazdy na quadach w terenie leśnym nieopodal Mostków.
Dzięki możliwościom jakie daje aplikacja, wszyscy mogą w prosty i anonimowy sposób wskazać zagrożenia. Odwiedzając adres internetowy http://lubuska.policja.gov.pl/go/mapa-zagrozen-bezpiecze/17804,dok.html możemy wskazać zagrożenie i sprawdzić o czym informują inni mieszkańcy.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępuje dotychczasowych form zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 i 997 – zaznacza asp. Szymański.
—
Korespondencja, Łukasz Szymański – Policja Świebodzin