Wczoraj w sali widowiskowej Świebodzińskiego Domu Kultury odbyła się uroczystość, podczas której tytuły Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Świebodzin wręczono Czesławowi Zdanowiczowi i Ludwikowi Zalewskiemu. Był to element obchodów 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Wyróżnieni odebrali z rąk burmistrza Dariusza Bekisza i przewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Olesiaka symboliczne klucze do bram miasta oraz dokumenty potwierdzające nadanie tytułów. Na uroczystości obecni byli między innymi: starosta świebodziński Zbigniew Szumski, ks. Zbigniew Matwiejów, Jarosław Algierski, Stanisław Mosiejko, radni miejscy i powiatowi, kombatanci, kresowianie.
Nie zabrakło ciepłych słów przytoczonych pod adresem Cz. Zdanowicza i L. Zalewskiego. Panowie otrzymali kwiaty od przybyłych gości. Zarówno Cz. Zdanowicz tak i L. Zalewski nie kryli wzruszenia odbierając klucze do miasta.
– Szanowni Państwo jestem bardzo wzruszony tym wyróżnieniem. Z całego serca dziękuję władzom miasta. Do Świebodzina przyjechałem jako 14-latek, tutaj zdałem tzw. małą maturę, wyjechałem do Poznania. W 1953 roku wróciłem z Nowej Rudy do Świebodzina. W Eltermie przepracowałem 45 lat. Przejście na emeryturę pozwoliło mi na działania społeczne w polskim związku łowieckim, związku kynologicznym oraz polskim towarzystwie turystyczno-krajoznawczym. W roku 2001 z pomocą starostwa udało mi się powołać Świebodziński Związek Kresowian. Jego status był nowoczesny i wartościowy, stał się przyczynkiem do uzyskania statusu organizacji pożytku publicznego. Mamy blisko pół tysiąca członków, powołaliśmy do życia nasz dom kresowy. Od początku myślałem o upamiętnieniu w naszym mieście kresowych cmentarzy, pobojowisk oraz jawnie w listopadzie 2005 odsłoniliśmy Pomnik Nekropolii Kresowych. Nosi on na sobie nazwę 400 miejsc bliskich sercu świebodzinian. Honorowe obywatelstwo jest dla mnie wyróżnieniem szczególnym. Otrzymuję je w jesieni życia, wieńczy moją drogę życiową. Jest mi tym bardziej miło, że otrzymuję je w obecności osób najbliższych. Myślę tutaj nie tylko o rodzinie, ale również o przyjaciołach, z którymi przepracowaliśmy wiele lat. Nie mogę nie wspomnieć o wielkiej wdzięczności dla ogromnej rzeszy ludzi, którzy bezinteresownie przyczynili się do powstania dzieła mojego życia – Pomnika Nekropolii Kresowych. Chcę wyrazić swój szacunek dla kapitana Czesława Zdanowicza i satysfakcję, że tytuł honorowego obywatela trafia w tak godne ręce – mówił L. Zalewski.
– Nie jestem dobrym mówcą, ale pragnę podziękować władzom Świebodzina za przyznanie tytułu. Przede wszystkim dziękuję panu Wacławowi Żurakowskiemu, który się o mnie „upomniał”. Dziękuję naszym wspaniałym dowódcom, niech żyje Solidarność, bez niej byłbym opluwany jako zdrajca amerykański i bękart – podziękował krótko wzruszony Cz. Zdanowicz.
Przypomnijmy. O przyznaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Świebodzin Cz. Zdanowiczowi i L. Zalewskiemu zdecydowali radni obecnej kadencji na czerwcowej sesji Rady Miejskiej, po tym jak członkowie specjalnie powołanej komisji pozytywnie rozpatrzyli obie kandydatury do wyróżnienia.
Poniżej przedstawiamy uzasadnienia, które na wczorajszej uroczystości przeczytał przewodniczący komisji doraźnej Kazimierz Gancewski.
Komisja wnosi o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Świebodzin Czesławowi Zdanowiczowi w uznaniu zasług położonych na polach bitewnych podczas II wojny światowej, za zbrojny udział w walkach w Puszczy Nalibockiej i Puszczy Kampinoskiej, za udział w akcji „Burza”, za pomoc niesioną powstańcom warszawskim, za odniesione ciężkie rany w walce z okupantem w bitwie pod Jaktorowem, za cierpienia doznane w niemieckich obozach jenieckich oraz za męstwo na polu chwały docenione dwukrotnym przedstawieniem do Krzyża Walecznych, a także za siedemdziesięcioletnią, ofiarną pracę dla dobra miasta i gminy Świebodzin.
Komisja wnosi o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Świebodzin Ludwikowi Zalewskiemu w uznaniu zasług w stworzeniu Świebodzińskiego Związku Kresowian posiadającego status organizacji pożytku publicznego, za powołanie do życia Domu Kresowego w Świebodzinie, jako Domu Kultury Kresowej, za działalność wydawniczą, a w szczególności za pomysł, koncepcję, realizację i doprowadzenie do finału budowy monumentalnego Pomnika Nekropolii Kresowych ofiarowanego pamięci kresowych cmentarzy, pobojowisk oraz jawnych i ukrytych miejsc straceń znajdujących się poza obecnymi granicami Polski, kryjącymi prochy świebodzińskich rodów, przyjaciół i żołnierzy, którzy pracowali, walczyli i oddali swe życie za to, by nasze dzieci mówiły po polsku, żyły w wolnym kraju i miały miejsce do okazania czci swoim przodkom.
Wcześniej tytuł Honorowego Obywatela Świebodzina otrzymali: Lucy Brugman, Francis Heymans, Benedict Looman, Eberhard Hilscher, Jan Kazimierz Sobociński, Józef Obacz, Benedykt Pacyga, Sylwester Zawadzki, Jarosław Algierski, Zdzisław Drozdowski, Zbigniew Szarek, Iwona Balcewicz oraz Henryk Rzechówka.
—
Opr. Daria Skowronek, fot. Ewa Wójcik