Remont i doposażenie pomieszczeń starego kina w Szczańcu to kolejna inwestycja w kulturę w tej niewielkiej gminie (pow. świebodziński). Takiego obiektu z pewnością będą mogli pozazdrościć wszyscy sąsiedzi.
– Obiekt starego kina zyska bardzo dużo, gdyż będzie gruntownie wyremontowany, wyposażony i doposażony – mówi Dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki w Szczańcu Paweł Pytel. Inwestycja realizowana w trybie „zaprojektuj i wybuduj” to koszt około 850 tysięcy złotych. Na początku wykonawca zajął się równaniem podłogi.
– Wywieźliśmy około 9 tirów gruzu – mówi Piotr Poniedziałek, właściciel firmy budowlanej wykonującej prace. W sali na nowo po latach pojawiły się również zamurowane niegdyś okna. Na stałe będzie zamontowany projektor z elektrycznie opuszczanym ekranem, i kurtyna z napędem. Występujący na scenie będą mieli swoją garderobę i małą łazienkę.
Główne pomieszczenie będzie miało charakter wielofunkcyjny. Możliwe będzie tutaj nie tylko organizowanie przedstawień czy seansów wideo, ale przy zmianie ustawień krzeseł – również imprez okolicznościowych, koncertów, bankietów. Pomoże w tym kilka przyległych pomieszczeń, między innymi zaplecze kuchenne z szafami chłodniczymi i magazynkiem, salka warsztatowa. Starano się wykorzystać każdy metr.
Wejście do obiektu będzie od tyłu budynku, tam za drzwiami staną wieszaki na garderobę. Obecne wejście od frontu będzie pełniło funkcję dodatkowego wyjścia. Plac od strony podwórka wewnętrznego zostanie utwardzony, a od strony wejścia do urzędu gminy powstanie łagodny podjazd dla mam z wózkami, osób starszych czy niepełnosprawnych.
Kiedy pomieszczenia zostaną oddane do użytku? Planowana data zakończenia prac, tj. koniec czerwca zostanie prawdopodobnie przesunięta. – Są pewne procesy fizyczne, chemiczne które wymagają czasu tj wysychanie betonu aby móc bezpiecznie położyć parkiet. Nie mamy zamiaru nikogo ponaglać ze szkodą dla inwestycji, poczekamy aby rezultat był jak najlepszy – wyjaśnia dyrektor.
{gallery}galeria/szok-szczaniec{/gallery}
– Remont starego kina wraz z remontem piętra dawnego SZOK-u przyniesie nowe możliwości rozwijania swoich pasji twórczych, poznawania nowych środków wyrazu. Uruchomimy miejsce, którego będą nam mogli pozazdrościć mieszkańcy sąsiednich wsi i miast, które nie będą dysponowały tak nowoczesną infrastrukturą i nie będą tak doposażone jak my – chwali Pytel. Na inwestycji w budynki się nie skończy. Dyrektor centrum kultury już szuka środków na uruchomienie zajęć. Przed kilkoma dniami dotarła już pierwsza pozytywna informacja o pozyskanych 35 tysiącach złotych na pracę z młodzieżą.
Opracowanie i fot. Alicja Jóźwicka