Eberhard Hilscher zaliczany jest do najwybitniejszych pisarzy niemieckich ubiegłego stulecia oraz liderów polsko-niemieckiego pojednania. W swojej twórczości krzewił idee humanistyczne i tolerancję. Był zwolennikiem integracji dawnych i obecnych mieszkańców Świebodzina. Przed śmiercią wyraził wolę, by jego cenny zbiór książek został przekazany rodzinnemu miastu. Dziś mija 92 rocznica urodzin pisarza.
W tym roku mija dziewięćdziesiąta druga rocznica urodzin Eberharda Hilschera. Hilscher rodził się 28 kwietnia 1927 w Świebodzinie. Po wojennej zawierusze opuścił miasto i zamieszkał w Berlinie. Tam uczył się, pracował i tworzył. Od lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia był niezależnym pisarzem, poetą i krytykiem literackim. W wielu fragmentach swoich prac wracał pamięcią do młodości spędzonej w Świebodzinie i Lubrzy.
Tęsknota nie pozwoliła zapomnieć Hilscherowi o rodzinnym mieście. Do Świebodzina przyjeżdżał często, także w rocznicę swoich urodzin. W tym czasie zacieśnił stosunki ze świebodzińskim magistratem i lokalnym społeczeństwem. W dowód uznania Rada Miejska przyznała pisarzowi tytuł Honorowego Obywatela Świebodzina.
Pamiątek po sobie i księgozbioru nie zdołał przekazać miastu osobiście. Przed śmiercią wyraził wolę, którą spełniła jego żona Ute. 28 kwietnia 2007 roku w rocznicę urodzin pisarza, wspólnie z Burmistrzem Świebodzina odsłoniła tablicę informacyjną przy drzwiach biblioteki, w której znajduje się blisko cztery tys. dzieł, biurko autora oraz maszyna do pisania.
Po śmierci, zgodnie z ostatnią wolą Eberhard Hilscher pochowany został na cmentarzu komunalnym w Świebodzinie.
Opr. i fot. Waldemar Roszczuk