Czesław Juliusz Wydrzycki urodził się 16 lutego 1939 roku w Starych Wasiliszkach. W ramach masowych wysiedleń Polaków z Kresów Wschodnich, rodzina Wydrzyckich przyjechała do powojennej Polski. Jej część zamieszkała m. in. w Świebodzinie. Sam artysta osiedlił się w Gdańsku, gdzie rozpoczął naukę w średniej szkole muzycznej.
Pierwszy sukces muzyczny odniósł z zespołem Niebiesko-Czarni. Dużo koncertował. Po występie w słynnej paryskiej sali Olympia, za namową przyjaciółki przybrał pseudonim artystyczny „Niemen”. Debiutował jako piosenkarz bigbitowy, śpiewając rock and rollowe i rockowe piosenki w stylu The Beatles oraz ballady. Nagrał wiele utworów. Jego album z piosenką „Dziwny jest ten świat” stał się pierwszą złotą płytą w Polsce.
Czesław Niemen związany był ze Świebodzinem. Często odwiedzał swoich kuzynów. Tu odpoczywał, komponował i koncertował. Wiązał też plany z pobliskim Łagowem, w którym zamierzał osiedlić się na stałe. Zachwycał się urokiem i krajobrazem miasteczka, także zamkiem Joannitów, spędzając w nim wolny czas.
W 2009 roku na świebodzińskim rynku odsłonięto ławeczkę upamiętniającą słynnego artystę. W uroczystości uczestniczyła siostra Niemena Jadwiga Bortkiewicz. Rok później, staraniem Stowarzyszenia Pamięci Czesława Niemena w Świebodzinie ukazała się książka autorstwa Jana Edwarda Czachora „Czesław Niemen w Świebodzinie”. Publikacja rozeszła się na pniu.
Artystę upamiętniono również nadając imię Czesława Niemena Publicznemu Gimnazjum nr 3 w Świebodzinie. W szkole co roku odbywają się „Dni Patrona”, podczas których organizowane są pogadanki i konkursy związane z twórczością artysty.
Czesław Niemen zmarł 17 stycznia 2004 roku w szpitalu onkologicznym w Warszawie.
—
Opr. /fot. W. Roszczuk