Zmarł Kazimierz Gancewski - radny miejski i Honorowy Obywatel Świebodzina

Kazimierz Gancewski. ŚwiebodzinW poniedziałek, 2 kwietnia zmarł znany społecznik, wieloletni radny i Honorowy Obywatel Świebodzina Kazimierz Gancewski.

Kazimierz Gancewski przez długie lata kojarzony był z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Świebodzińskiej oraz lokalnym oddziałem Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. W styczniu 2018 roku, radni miejscy jednogłośnie przyznali Gancewskiemu tytuł Honorowego Obywatela Świebodzina.

Jest takie miasto, którego nazwa

Gdziekolwiek jestem, wzruszenie rodzi.

Serce przyspiesza nawet gdy piszę

Tych dziesięć liter słowa ŚWIEBODZIN.

- Zacytowane przeze mnie słowa stanowią swoistą inwokację do trzeciej książki Kazimierza Gancewskiego „Świebodzin ocalić od zapomnienia". I prawdę mówiąc, mógłbym po przytoczeniu tych słów zakończyć całe swoje wystąpienie. Zawierają bowiem wszystko, o czym należałoby dzisiaj w tym miejscu powiedzieć. Jednak dla zachowania poprawności historycznej i z obowiązku wynikającego z protokołu z największą radością oraz w poczuciu wielkiego zaszczytu przedstawiam Państwu Człowieka, którego wszyscy znamy i cenimy, o którym bez wątpienia można powiedzieć - Miłośnik Świebodzina. W ten wyjątkowy sposób opisał postać Kazimierza Gancewskiego przewodniczący Rady Miejskiej w Świebodzinie Tomasz Olesiak, podczas uroczystości przyznania radnemu Gancewskiemu tytułu Honorowego Obywatela Świebodzina.

- Kazimierz Gancewski należy do grona znanych i cenionych regionalistów Środkowego Nadodrza i Ziemi Lubuskiej.(...) Z pasją historyka śledzi (...) przeszłość i teraźniejszość Świebodzina oraz Ziemi Świebodzińskiej, którą ukochał, rozmiłował i rozsławił." Oczywistym dowodem tej działalności jest dorobek popularno-naukowy w postaci wielu publikacji zarówno książkowych, jak też publicystycznych na łamach lokalnej prasy. To właśnie w twórczości, opowieściach i pozostałych aktywnościach Pan Kazimierz dostrzega ludzi i historię miejsc, które stanowią o korzeniach zarówno współczesnych świebodzinian, jak też miejsca, w którym przychodzi nam obecnie żyć. Przejawia się to w realizacji wielu projektów, których jest inicjatorem - kontynuował przewodniczący Olesiak.

Kazimierz Gancewski był autorem wielu książek, m.in. "Świebodzin spod przymkniętych powiek", "Świebodzin ocalić od zapomnienia", czy "Świebodzin do poduszki". Był jednym z pomysłodawców powstania pomnika Sukiennika przed świebodzińskim ratuszem oraz inicjatorem powstania granitowej płyty na dawnym cmentarzu Luizy, a także tablicy pamiątkowej na budynku dawnego Technikum Mechanicznego. Był również współautorem tablic pamiątkowych poświęconych doktorowi Lechowi Wieruszowi oraz pamięci sióstr Boromeuszek zamordowanych w 1945 roku.

W ubiegłym miesiącu Radni Sejmiku Województwa Lubuskiego podjęli uchwałę w sprawie nadania Kazimierzowi Gancewskiemu Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Lubuskiego.

Opr. Waldemar Roszczuk, fot. arch. Gmina Świebodzin / Znane miejsca - nieznane historie.