Pociąg do Sprawiedliwości - rola wymiaru sprawiedliwości w życiu społecznym

TemidaW najbliższy wtorek, w auli Uniwersytetu Zielonogórskiego Wydziału Prawa i Administracji w Zielonej Górze odbędzie się konferencja adresowana do młodzieży licealnej i akademickiej pn.: „Pociąg do Sprawiedliwości - rola wymiaru sprawiedliwości w życiu społecznym”.

Konferencja stanowi element obchodów Dnia Edukacji Prawnej oraz Dnia Wymiaru Sprawiedliwości. Ma służyć budowaniu świadomości oraz wiedzy prawnej młodzieży. W jej trakcie prelegenci spróbują odpowiedzieć na pytanie czym jest sprawiedliwość, czy i komu jest ona potrzebna oraz w jaki sposób można ją zapewnić i jaką rolę pełnią w tym zakresie sądy.

Głównym celem konferencji jest zaangażowanie młodzieży w dyskusję na temat tego czy sprawiedliwość jest dobrem oczekiwanym społecznie, czy pojęcia „sprawiedliwość” i „prawo” są pojęciami tożsamymi oraz czy idea sprawiedliwości może zostać zrealizowana bez przepisów prawa i stosujących te przepisy sądów.

Jednym z elementów spotkania będzie także podsumowanie konkursu ogłoszonego wśród młodzieży na esej pt.: „Czy prawo jest zawsze sprawiedliwe i czy zasada dura lex sed lex powinna obowiązywać w każdej sytuacji niezależnie od okoliczności” oraz wręczenie nagród laureatom konkursu oraz zaprezentowanie zwycięskiej pracy przez jej autora.

Konferencja organizowana jest przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA Oddział w Zielonej Górze i Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego pod patronatem Prezesa Sądu Okręgowego w Zielonej Górze. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00.

Inf. Diana Książek-Pęciak, fot. Waldemar Roszczuk