Projekt zakłada dobrowolne i bezpłatne szczepienia, którym podlegać będą osoby dorosłe oraz dzieci od dwunastego roku życia. W najbliższych dniach, w ramach konsultacji społecznych można zgłosić swoje uwagi do przedstawionego projektu. Po zapoznaniu się z propozycjami rząd planuje przyjąć opracowaną strategię.
Założenia projektu narodowej strategii szczepień zaprezentowali minister-członek Rady Ministrów Michał Dworczyk, minister zdrowia Adam Niedzielski, szef Centrum Analiz Strategicznych dr hab. Norbert Maliszewski oraz Główny Doradca Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban.
– Naszym celem jest przeprowadzenie programu szczepień, dzięki któremu mamy uzyskać odporność populacji – wyjaśnia minister Michał Dworczyk. – Jest to jedna z największych operacji logistycznych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Cały proces będzie przeprowadzony w sposób przyjazny dla obywateli.
Podstawowym celem zaprezentowanym w programie jest dostarczenie szczepionek bezpiecznych i skutecznych, w wystarczającej ilości oraz jak w najkrótszym czasie. Według założeń, szczepionki mają być darmowe i dobrowolne, a także łatwo dostępne.
Projekt dokumentu dostępny jest na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwa Zdrowia. Do 12 grudnia, w ramach konsultacji zebrane zostaną wszystkie uwagi. Na ich podstawie ma nastąpić ewentualna korekta, tak żeby 15 grudnia projekt mógł zostać przyjęty przez Radę Ministrów.
Dokument składa się z dziewięciu rozdziałów opisujących m. in. skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek, proces zakupów i finansowanie, dystrybucję i logistykę, zalecenia medyczne i organizację punktów szczepień czy kolejność szczepień. Propozycje zmian w programie szczepień będzie można przesyłać pod adresem: [email protected].
Przed rozpoczęciem szczepień rząd planuje przeprowadzić dużą akcję informacyjną i profrekwencyjną. Wszystko po to, aby zachęcić do szczepień jak największą liczbę obywateli. – Przygotowujemy kompleksowy pakiet informacyjny obejmujący kampanię medialną, serwis poświęcony szczepieniom oraz infolinię – zaznacza minister zdrowia Adam Niedzielski. – Tak, żeby każdy z nas mógł poznać szczegóły dotyczące szczepień.
Osoby zainteresowane zaszczepieniem będą mogły to zrobić stacjonarnie w placówkach POZ, stacjonarnie w innych placówkach medycznych, przez mobilne zespoły szczepiące oraz w centrach szczepiennych szpitali rezerwowych.
Zatwierdzenie szczepionki na COVID-19 odbywa się za zgodą Komisji Europejskiej. Szczepionka przeszła już m.in. szczegółowe badania laboratoryjne. Na obecnym etapie specjaliści z 27 krajów UE dokonują oceny dokumentacji. Następnie do 29 grudnia planowane jest głosowanie ekspertów z krajów członkowskich. Wspomniany proces zakończy się wydaniem decyzji przez Komisję Europejską. Oznacza to, że proces rejestracji powszechnych szczepień rozpocznie się najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2021 r.
Opr. Waldemar Roszczuk, KPRM /fot. Krystian Maj