Z przeprowadzonych badań wynika, że ponad 20% polskiej młodzieży ma problemy z właściwym odżywianiem.
Problemy te mają swoje odzwierciedlenie zarówno we wzrastającej liczbie osób z nadwagą i otyłością, jak i liczbie młodzieży, u której stwierdza się niedożywienie. Powodem tego stanu jest w głównej mierze brak przejrzystych zasad dotyczących zdrowego stylu życia.
{becssg}zdrowie/trzymajforme{/becssg}
Cel główny programu:
- Poprawa sposobu odżywiania młodzieży.
Cele szczegółowe:
- Zwiększenie wiedzy dotyczącej zbilansowanej wiedzy i aktywności fizycznej.
- Dostarczanie wiedzy i umiejętności korzystania z informacji zamieszczonych na opakowaniach produktów spożywczych.
- Kształtowanie postaw i zachowań w zakresie prawidłowego żywienia i uprawiania aktywności fizycznej.
- Rozszerzenie asortymentu sklepików szkolnych o zalecane produkty.
- Propagowanie zdrowego stylu życia w szkole, w domu i w środowisku pozaszkolnym.
Adresaci programu:
- Uczniowie gimnazjów (I-III), szkół podstawowych (V-VI), ich rodzice i opiekunowie.
Uczestnicy programu:
- dyrekcje szkół, nauczyciele, społeczność szkolna,
- pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania,
- władze wojewódzkie i lokalne oraz inni wg możliwości i potrzeb środowiskowych
Realizacja programu opiera się na metodzie projektu, dzięki której uczniowie wspólnie z nauczycielami, rodzicami, opiekunami i środowiskiem lokalnym opracowują własne sposoby oraz formy propagowania zasad zdrowego stylu życia, zarówno w szkole, jak i swojej rodzinie.
Udział w programie „Trzymaj formę” pomaga uświadomić młodzieży jak ważny jest codzienny ruch, prawidłowe odżywianie oraz ile istnieje różnych form aktywnego odpoczynku.
W powiecie świebodzińskim rozpoczęto realizację piątej edycji programu „Trzymaj Formę!”
W programie uczestniczy 6 szkół gimnazjalnych – Gimnazjum nr 3 w Świebodzinie, I Gimnazjum w Zbąszynku, Gimnazjum w Szczańcu, Radoszynie, Łagowie i Katolickie Gimnazjum Społeczne w Świebodzinie oraz 12 szkół podstawowych – PSP nr 6, społeczna w Świebodzinie, PSP w Gościkowie, Zbąszynku, Chociulach, Łagowie, Dąbrówce Wlkp., Szczańcu, Smardzewie, Toporowie, Międzylesiu i Ołoboku.
3 listopada br. w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze odbyła się konferencja podsumowująca IV edycję programu w której uczestniczył także: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świebodzinie oraz koordynator powiatowy programu.
W trakcie spotkania zostały wręczone nagrody przyznane w wojewódzkim konkursie na projekt edukacyjny najpełniej realizujący założenia programu w roku szkolnym 2009/2010, II miejsce zdobyło I Gimnazjum w Zbąszynku.
Program edukacyjny „Trzymaj Formę!” w I Gimnazjum w Zbąszynku jest realizowany już od września 2007 roku. Koordynacją programu zajmowali się nauczyciele: Nina Cybulska – Freyer i Dawid Furman oraz pielęgniarka szkolna: Alicja Olejniczak.
Celem programu było przede wszystkim kształtowanie właściwych postaw, nawyków, zasad zdrowego stylu życia poprzez prelekcje, wykłady, prezentacje, filmy, wystawy, gazetki i zawody. Poprzez wyrabianie nawyków zdrowotnych wdrażano wśród uczniów i rodziców właściwą postawę do racjonalnego odżywiania i spędzania w sposób aktywny wolnego czasu.
W ramach projektu edukacyjnego „Trzymaj Formę!” prowadzone były działania w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego o charakterze ogólnoszkolnym i międzyszkolnym, takie jak: Wiosenny Bieg Uliczny, Memoriał im. B. Niemca. Natomiast w zakresie racjonalnego odżywiania, ochrony zdrowia i środowiska naturalnego odbył się m.in.: Światowy Tydzień Zdrowia i Miting Prozdrowotny.
Realizacja tych przedsięwzięć odbywała się podczas lekcji tematycznych i w czasie wolnym od nauki. Młodzież szkolna bardzo chętnie uczestniczyła w zajęciach, były one różnorodne i prowadzone w ciekawy sposób. Rodzice uczniów wspierali podejmowane przedsięwzięcia poprzez udział i wsparcie finansowe lub organizacyjne.
W wyniku prowadzonych działań wzrosła świadomość uczniów i rodziców. Dostrzegają związek między zdrowiem fizycznym i psychicznym, a prawidłowym odżywianiem i aktywnością fizyczną.
Wspólne podejmowanie działań przez nauczycieli, rodziców i uczniów w zakresie nawyków prawidłowego odżywiania i aktywności fizycznej, rekreacyjnej i turystycznej jest nie tylko jedną z form spędzania czasu wolnego, ale i zapobiega nawykom złego odżywiania, wpływa korzystnie na pogłębianie więzi rodzinnych, koleżeńskich, podwyższa motywacje do stosowanie działań na rzecz zdrowego stylu życia.
W imieniu PPIS, serdecznie zachęcamy społeczność lokalną do współpracy i wspierania placówek przy realizacji tego programu.
—
Dorota Kimsa